SpaceX відправили космічних туристів на МКС

SpaceX запустили першу повністю приватну подорож до Міжнародної космічної станції. Ракета SpaceX Falcon 9 з капсулою Crew Dragon Endeavour стартувала 8 квітня о 18:17 за київським часом з Космічного центру імені Кеннеді у Флориді. Це перша місія, де туристи прилетять на МКС не на російському «Союзі». Цікаво, що екіпаж буде проводити на борту МКС дослідницьку діяльність. Трансляція запуску відбувалася на YouTube-каналі SpaceX.

SpaceX / YouTube

Кого взяли у тур на МКС?

Місією Ax-1 керує колишній астронавт NASA Майкл Лопес-Алегрія (Michael López-Alegría). Протягом своєї 20-річної кар’єри він тричі літав на борту шаттла і один раз відвідав МКС у 2007 році, здійснивши в цілому 10 виходів у відкритий космос, що є найбільшою кількістю серед астронавтів NASA на сьогодні. Крім того він рекордсмен серед американських астронавтів та другий в світі за тривалістю перебування у космосі. Тепер це його п'ятий політ, але вже не в статусі астронавта. До нього приєдналося троє космічних туристів, серед яких колишній ізраїльський льотчик-винищувач, інвестор і філантроп Ейтан Стіббе (Eytan Stibbe). За своє місце кожен турист заплатив по 55 мільйонів доларів. Екіпаж місії організований американською компанією Axiom Space.

Що доручили екіпажу?

Космічні туристи раніше відвідували МКС, але не у складі повністю приватного екіпажу. І на відміну від більшості інших повністю приватних польотів у космос, як от здійснені Blue Origin і Virgin Galactic, місія Axiom має ряд наукових цілей, завдяки яким її екіпаж буде працювати разом із професійними астронавтами на МКС. Ці експерименти є значною частиною того, що відрізняє пасажирів цього польоту від типових космічних туристів.

На борту МКС туристи проведуть експеримент з використання ракових стовбурових клітин для вирощування міні пухлин. Вони використають середовища прискореного старіння мікрогравітації для виявлення ранніх змін у цих органоїдах пухлин, щоб покращити раннє виявлення раку на Землі.

Серед інших експериментів, ще один буде стосуватися технології TESSERAE, розробленої Массачусетським технологічним інститутом. Вони випробують прототип розумних плиток, які самозбираються за допомогою магнітів у певну геометрію, утворюючи космічну архітектуру. TESSERAE працюватимуть як багатофункціональні недорогі орбітальні модулі, які забезпечать критичну космічну інфраструктуру для наступного покоління: середовищ невагомості, наукових лабораторій, майданчиків для наземних досліджень тощо.

Як пройшов запуск космічного корабля і що далі?

Запуск відбувся за планом. Перший ступінь ракети Falcon 9 після майже десяти хвилин польоту здійснив влучну посадку на морську платформу, а ще через дві з половиною хвилини корабель Crew Dragon відстикувався від другого ступеня і продовжив політ. Шлях до Міжнародної космічної станції займе півтора дні. Стиковка з американським модулем має відбутися 9 квітня. Після прибуття туристи проведуть на станції трохи більше тижня.

Щодо Axiom Space, то у найближчі три роки вони планують відправляти туристів на американський сегмент МКС, а з 2024 року розпочати будівництво приватної космічної станції.

Польоти у космос насправді не проходять безслідно. Нещодавно ми розповідали, як у ході космічних місій астронавтів супроводжує анемія: вона затягнулася на місяці після повернення на Землю, що руйнує попередні уявлення про анемію у космосі. Також не менш важливим є вивчення ментального здоров’я астронавтів в умовах ізоляції. Ми вже писали про те, як його визначали на прикладі психологічного стану персоналу арктичних станцій, де умови подібні до космічних.