Сонячні ванни посилили апетит у чоловіків

Сонячне світло, якого найбільше улітку, стимулює апетит у чоловіків, але не жінок, показало дослідження ізраїльських вчених, опубліковане в журналі Nature Metabolism. Під впливом сонячного ультрафіолету клітини шкіри чоловіків виробляють не лише вітамін D, а й гормон, що відповідальний за відчуття голоду. Тому слід детальніше дослідити можливу роль шкіри у порушеннях метаболізму та харчової поведінки, а застосування фототерапії можна розширити на стани, пов'язані із втратою апетиту, міркують автори.

GIPHY

GIPHY

Група дослідників під керівництвом вчених Тель-Авівського університету проаналізували дані про харчування 3 000 людей, зібрані за трирічний період. Зіставивши їх із сезонними коливаннями ультрафіолетового опромінення, науковці дійшли висновку, що інтенсивніше сонячне світло збільшує споживання їжі, але ефект проявляється лише у чоловіків. Якщо взимку чоловіки у середньому споживали 1 875 кілокалорій, то влітку — 2 188. До того ж після 25-хвилинного перебування на сонці у чоловіків збільшився показник метаболізму ліпідів та стероїдів, тоді як у жінок зменшився, додатково вказуючи на статеві відмінності реакції на сонце.

Щоб розібратися, у чому річ із впливом сонця на харчування, вчені протягом десяти тижнів піддавали лабораторних мишей 30-хвилинним сонячним ваннам. У тварин відмітили схожі статеві відмінності у метаболізмі, що й у людей. Але що цікаво, самці після ультрафіолетового впливу також частіше шукали в клітках їжу та їли більше, зрештою гладшаючи, чого не спостерігали у самок. Наступні досліди показали, що у самців, зокрема чоловіків, після впливу ультрафіолету підвищується в крові рівень гормону греліну, який стимулює апетит. До цього призвело виділення греліну жировими клітинами у шкірі, що у самок та жінок блокується вищими рівнями гормону естрогену.