Сонячні панелі привели у пустелі дощові хмари

Великі масиви сонячних панелей виявилися здатними приводити у пустелі дощові хмари. Як з'ясували вчені, темна поверхня панелей провокує висхідні потоки теплого повітря, і якщо поруч будуть вирувати вологі висотні вітри, то може пройти злива. На думку науковців, це явище слід використовувати у посушливих регіонах, на які зі змінами клімату чекає скорочення запасів води, передає видання Science. Дослідження опубліковане у журналі Earth System Dynamics.

Ферма з видобутку сонячної енергії в ОАЕ. Karim Sahib / Getty Images

Ферма з видобутку сонячної енергії в ОАЕ. Karim Sahib / Getty Images


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як сонячні панелі впливають на хмари?

Сонячні панелі мають темне кристалічне покриття, яке погано відбиває світло, щоб збирати якомога більше сонячної енергії. Завдяки цьому і вони, й повітря над ними нагрівається — відомий ефект. Але тепер вчені Гоенгаймського університету прорахували, що його можна використати на користь посушливим регіонам. Моделювання, а також випробування із моделями сонячних панелей, показали, що це тепле повітря, яке виникає над ними, підіймається вгору. Остигаючи там, воно допомагає волозі у повітрі конденсуватися у хмари. І якщо масив панелей буде достатньо великим, то їх буде достатньо щоб спровокувати сильну зливу.

Скільки треба сонячних панелей для дощу?

За підрахунками науковців, 20 квадратних кілометрів сонячних панелей — нормальний розмір для ферм із видобутку сонячної енергії — збільшить кількість опадів майже до 600 тисяч кубічних метрів на добу. І якщо такі дощі пройдуть всього 10 разів на рік, то це еквівалентно річній нормі використання води 31 тисячі людей. Така ідея має доповнити вже створені стратегії із забезпечення водою регіонів, що страждають від посух, а також здешевить доступ до води. За словами вчених, задум спрацює не лише в Об'єднаних Арабських Еміратах, згідно з погодними умовами у яких вони проводили моделювання, а й у Намібії чи Мексиці.

  • Крім як провокувати зливи, науковці працюють і над методами збирання дощової води. Так вчені створили сітку з діоксидом титану, яка накопичує воду та одразу очищує її, завдяки чому вона стає придатною для споживання.