Смертність від грибкових інфекцій зросла майже вдвічі за десятиліття

За останнє десятиліття від різноманітних грибкових інфекцій щороку помирало у середньому 3,8 мільйона людей, що майже вдвічі більше, ніж було до того — приблизно 2 мільйони. Більшість випадків стосуються аспергільозу, хронічну легеневу форму якого діагностують щорічно у близько 1,8 мільйона людей по всьому світу. Основною причиною зростання смертності називають поширення серед грибів стійкості до препаратів, що покликані з ними боротися. Дослідження опубліковане у журналі Lancet Infectious Diseases.

Художнє зображення збудника аспергільозу. MedlinePlus

Художнє зображення збудника аспергільозу. MedlinePlus

Як розрахували смертність?

Науковець Манчестерського університету проаналізував наявну наукову літературу щодо поширеності грибкових інфекцій за 2010-2023 роки у більш ніж 120 країнах світу. У процесі враховувалися як смерті безпосередньо від грибкових інфекцій, так і ускладнені хвороби через них. Так з'ясувалося, що щороку близько 6,5 мільйона людей стикаються із грибковою інфекцією, 3,8 мільйона помирають, із яких 2,5 мільйона — безпосередньо через інфекцію. 2,1 мільйона людей заражаються аспергільозом, будучи пацієнтами із вразливих категорій через наявність хвороби легень, раку крові чи перебування у реанімації. Поміж них смертність сягає 85 відсотків. Від аспергільозу у до того здорових людей гине близько 18 відсотків заражених. Другим за поширеністю важким патогеном виявилися гриби Candida — від їхнього ураження кровоносної системи помирає по 995 тисяч пацієнтів, або 63 відсотки заражених, щороку. Астма через ураження грибами розвивається в 11,5 мільйона людей за рік і близько 46 тисяч через хворобу помирає.

  • Дедалі більше небезпеки помічають і від стійких до препаратів бактерій. Глобальний аналіз показав, що лише у 2019 році стійкі до антибіотиків бактерії вбили майже 5 мільйонів людей.