Сліпі багатоніжки зреагували на світло рецепторами тепла

Китайські науковці встановили механізм, завдяки якому цілком сліпі багатоніжки все ще здатні активно уникати світла. Механізм виявився основаним на наявності білка-терморецептора в антенах багатоніжок, які сильно нагріваються під дією світла. Відкриття описане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Scolopendra subspinipes mutilans. By nature_lover_in_japan / JungleDragon

Scolopendra subspinipes mutilans. By nature_lover_in_japan / JungleDragon

Як живуть ці тварини без очей?

Багатоніжки часто населяють підземні середовища, де сонячне світло не проникає або його дуже мало. У такому разі підтримання здатності бачити є надлишковістю, тож багато видів цих безхребетних узагалі не мають очей. Водночас вони все ще можуть активно уникати яскравого світла, за якого вони стають легкопомітною здобиччю хижаків. У деяких багатоніжок знайшли гени світлочутливих білків, які якимось іншим чином, ніж з допомогою очей, можуть вловлювати світло, але в інших навіть таких генів не знайшлося, між тим, вони так само уникають освітлених ділянок.

Як вдається уникати світла сліпим багатоніжкам?

Китайські дослідники з Північно-східного університету лісівництва та Чжецзянського університету провели досліди зі сліпою китайською сколопендрою Scolopendra subspinipes mutilans. Вони з'ясували, що за світлочутливість відповідають антени багатоніжок, за допомогою яких ті орієнтуються у просторі. Під впливом світла завдяки особливостям будови вони здатні нагріватися на вісім градусів Цельсія (досягаючи понад 37 градусів тепла), тоді як саме тіло лише на два.

В антенах вчені також знайшли термочутливий білок BRTNaC1, який активується широким діапазоном температур від 33 до 48 градусів Цельсія. Тож коли сонячне світло нагріває антени й активує білок, запускається фізіологічний механізм, що його багатоніжка розпізнає як перебування на освітленій ділянці. Імовірно, таку світлочутливість через тепло мають і інші багатоніжки та безхребетні, позбавлені очей та білків, що реагують на світло.