Складне залицяння покращило репродуктивний успіх самців павуків-вовків

Американські біологи з'ясували, що самки павуків-вовків Schizocosa stridulans віддають перевагу самцям, які демонструють складнішу поведінку під час залицяння до них. Під час дослідів частіше отримували змогу спаровуватися саме ті самці, що демонстрували різноманітніший репертуар рухів кінцівками й черевцем. Про відкриття повідомили у журналі Biology Letters.

Поведінка самця павука Schizocosa stridulans при залицянні. ScienceAlert / Youtube

У багатьох видів тварин самці вимушені доводити самкам, що заслуговують на продовження роду з ними. У частини з них це полягає у виконанні комплексу рухів та видаванні звуків. Це широко поширена шлюбна поведінка самців птахів, які приваблюють самок витонченими танцями й співом, однак так само справедливо для павуків-вовків Schizocosa stridulans, що мешкають на території США. Їхні самці залицяються до потенційних партнерок, рухаючи та видаючи звуки лапками та черевцем. Самки уважно оцінюють виконання, і схоже, що обирають тих самців, які демонструють найскладнішу поведінку, показало дослідження на чолі з біологами Університету Небраски в Лінкольні.

44 досліди провели із зібраними в дикій природі молодими особинами S. stridulans, для чого побудували окрему пластикову арену для залицянь зі звукоізоляцією. Вчені поміщали спочатку на арену самку, потім підсаджували до неї самця і давали тваринам змогу вільно взаємодіяти протягом наступних 20 хвилин. За павуками ретельно спостерігали, зокрема за допомогою відеокамери та пристрою для вимірювання вібрацій, намагаючись зрозуміти, на які аспекти залицяння звертають увагу самки.

Усього успішно спарувалися лише дев'ять самців. Але це були ті самці, які виконували складніше залицяння: змінювали темп рухів, додавали несподіваних елементів до виконання. І що цікаво, самці стежили за реакцією самки та підлаштовували свою поведінку під час приваблення відповідно до того, як вона це сприймає.

Конкретно чому самок S. stridulans більше приваблюють самці зі складним залицянням, вчені поки що не знають. Можливо, це вказує їм на якісь позитивні риси, що їх самці можуть передати їхньому потомству й збільшити цим його шанси на виживання. Але не виключено й те, що самки просто краще сприймають та обробляють складі сигнали від самців.