Вчені злегка отруїли ягуарів, щоб відучити від полювання на худобу

Згодовування диким ягуарам приманки з препаратом, що викликає симптоми отруєння, відучить їх від полювання на свійських тварин. Завдяки цьому вони рідше ставатимуть мішенню незадоволених фермерів, зазначають мексиканські та американські дослідники у журналі Applied Animal Behaviour Science.

 Ягуар у заповіднику. Leonardo Ramos / Wikimedia Commons

Ягуар у заповіднику. Leonardo Ramos / Wikimedia Commons

Навіщо труїти ягуарів?

В Мексиці ягуари (Panthera onca) є охоронюваним видом тварин, але це не завжди вберігає їх від фермерів, що мстять їм за вполювання худоби або й саму загрозу цього. З деякими іншими тваринами, як-от койотами (Canis latrans), зменшити конфлікт з людьми вдалося через відучування полювати на свійських тварин. В основі методу лежить схильність людей та інших тварин уникати їжі, після якої з'являється нездужання у вигляді нудоти та болю в шлунку й животі. Для цього використовують заховані в м'ясні приманки препарати, здатні викликати розлад травлення, але водночас достатньо безпечні й непомітні для хижаків.

У новому дослідженні на чолі з вченими природозахисної організації Primero Conservation випробували приманку у вигляді частин тіла овець та свиней з тіабендазолом — протигрибковим та антигельмінтним засобом, високі дози якого спричиняють симптоми отруєння. Піддослідними виступили шість ягуарів з реабілітаційного центру.

Як зреагували ягуари на підставу?

Усі шість тварин з'їли перші двокілограмові приманки з препаратом, а вже через півтори години у них почалися перші прояви дискомфорту. Тварини стали малоактивними, частіше вигукували, молоді особини також мали блювоту та діарею. Після цього всі вони почали відмовлятися від м'яса овець чи свиней, навіть якщо в них вже не було тіабендазолу, але водночас охоче поїдали м'ясо інших запропонованих тварин. Ефект тривав щонайменше ще місяць.

Вчені роблять висновок, що симптоми отруєння можуть допомогти відучити ягуарів нападати на домашніх тварин. Тепер вони хочуть перевірити це на диких ягуарах, які відомо, що полюють на свійських тварин, використовуючи GPS-нашийники.