Силіконове покриття захистило тканини від води та олії

Канадські винахідники розробили покриття для тканин, що захищає їх від несприятливого впливу води та олії, роблячи більш довговічними. При цьому нове покриття не шкодить довкіллю, як деякі поширені зараз речовини, що їх використовують для надання тканинам більшої стійкості, зазначають вчені у статті журналу Nature Sustainability.

Фторовані сполуки часто використовують для покриття тканин, щоб надати їм оліє- та водовідштовхувальних властивостей. Але такі речовини часто містять токсичні речовини, що важко деградують та є небезпечними для навколишнього середовища.

Науковці із Університету Британської Колумбії, що в Канаді, вирішили створити покриття, що матиме такі ж властивості, як фторовані сполуки, але не шкодитиме природі. Суть відкриття полягає в тому, щоб пов’язати структуру тканини із хімією поверхні. Щоб зробити тканини такими, що відштовхують олію, недостатньо змінити останній параметр, як це притаманно для сучасних силіконових покривів.

Новітня технологія передбачає зіставлення певного візерунку плетіння тканини із ретельно розробленою силіконовою формою, якою потім покривають волокна. Саме це робить тканину гідро- та олеофобною, але одночасно є і обмеженням. Так, покриття не є універсальним, воно повинно розроблятися окремо для кожного типу тканин, щоб забезпечити їм якнайкращий захист. Але головне - воно є більш екологічно дружнім, ніж фторовані речовини, вважають розробники.

Вчені перевірили свій винахід, покривши таким способом нейлонову куртку, і повністю змінивши цим початкові властивості тканини. Дослід показав, що вона стала стійкою до ріпакової, оливкової та касторової олії, так само як і до впливу води чи штучного поту. Тож науковці сподіваються, що їхня розробка стане достойною заміною токсичним для живих організмів фторованих сполук, які до цього часу єдині забезпечували дієвий захист тканин проти олій.