Штучний нейрон обмінявся дофаміном з живими нейронами

Сингапурські та китайські вчені представили штучний нейрон, здатний приймати й передавати хімічні сигнали, комунікуючи з живими клітинами. У дослідах структура успішно обмінялася зі справжніми клітинами тварин нейротрансмітером дофаміном. Винахід може згодитися для вдосконалення нейрокомп'ютерних інтерфейсів, повідомляється у журналі Nature Electronics.

Художнє зображення нейрона. Towards Data Science

Художнє зображення нейрона. Towards Data Science

Нейрокомп'ютерні інтерфейси (НКІ) дають змогу поєднати центральну нервову систему та комп'ютер, що знаходить своє застосування, наприклад, у відновленні втрачених фізичних можливостей, зокрема через керування роботизованими протезами. Ми вже писали, що схожий підхід використали для повернення здатності писати й спілкуватися паралізованим людям. Утім, технологія все ще перебуває на ранньому етапі розвитку. НКІ беруть за основу електричну активність мозку користувача, тоді як для нервових клітин основою є спілкування за допомогою хімічних сигналів, нейротрансмітерів. Вчені з Наньянського технологічного університету та Нанкінського університету пошти й телекомунікацій висновують у свіжій статті, що оснований на хімічних сигналах НКІ був би ефективнішим і органічнішим за наявні варіанти.

У статті вчені описують створення штучного нейрона, який може взаємодіяти зі справжніми нервовими клітинами, обмінюючися з ними нейротрансмітерами. Він має вуглецевий електрохімічний датчик, здатний сприймати вивільнений сусідніми нейронами дофамін — один із основних нейротрансмітерів у мозку тварин і людини. За достатньої кількості вловленої сполуки інший компонент штучного нейрона, мемристор, запускає виділення дофаміну активованим теплом гідрогелем до інших нервових клітин. Тобто штучний нейрон здатний як приймати, так і віддавати хімічний сигнал, подібно до справжнього нейрона. У такий спосіб вдалося здійснити комунікацію між штучним нейроном та клітинами пацюка, а також призвести в рух роботизовану руку й навіть м'яз кінцівки миші. Хоча це все ще прототип штучного нейрона, винахідники сподіваються, що із удосконаленням технології, він допоможе покращити ефективність нейрокомп'ютерних інтерфейсів.