Шкіру з грибів назвали найкращою альтернативою натуральній

Штучна шкіра із грибної біомаси дуже схожа за виглядом та властивостями на натуральну, але є дешевшим та більш дружним до довкілля матеріалом, у порівнянні з нею чи синтетичною, які використовують у шкіряній промисловості. Через це вчені вважають його найкращою альтернативою натуральній шкірі. Про це пишуть науковці з Австрії, Іспанії, Австралії та Великобританії у своєму огляді, опублікованому в журналі Nature Sustainability.

Яка проблема з натуральною шкірою?

Люди протягом тисячоліть використовували оброблену шкіру тварин як міцний матеріал для виготовлення різних предметів. Але останнім часом у світі зростає занепокоєння щодо кількості тваринних ферм, оскільки оброблення шкіри супроводжується використанням значної кількості небезпечних хімічних речовин, які можуть шкодити довкіллю. Втім, зі штучною шкірою справи не кращі. При їх виробництві теж використовують отруйні хімікати, до того ж вони є небіорозкладними, як і решта пластикових продуктів. Але у новій науковій роботі міжнародна група вчених каже, що штучна шкіра, створена з грибів, може стати кращою альтернативою двом іншим.

Шкіра з грибів: як це?

Ідея виробляти матеріали та тканини з грибної біомаси є не новою. Ще в 50-х роках минулого століття полімер хітин, який є частиною клітинної стінки грибів, використали для виготовлення паперу. Але згодом дослідники зрозуміли, що з нього можна робити набагато більше речей: від будівельних матеріалів до тканин для одягу.

Які її переваги?

Виготовлення шкіри з грибів може бути недорогим та основаним на вторинному переробленні сировини. Так, можна використовувати дешеві побічні продукти сільського та лісового господарства, наприклад, тирсу. Вона підійде як субстрат для вирощування міцелію, який через декілька тижнів можна зібрати, спресувати та зшити в матеріал, який буде дуже схожим на натуральну шкіру за виглядом та властивостями. Тож першою перевагою є низька собівартість.

Грибна шкіра розв'язує проблему, яка притаманна синтетичній шкірі, оскільки є повністю біорозкладною. Це означає, що після закінчення терміну служби матеріал розкладається та не залишає слідів у довкіллі.

Автори наукової статті вважають, що альтернативна грибна шкіра зіграє значну роль у майбутньому при етичному та екологічному виробленні тканин і матеріалів.