Поверхня з наношипами знищила 96 відсотків вірусів при контакті

Поверхня із нанорозмірними шипами виявилася ефективною проти вірусів, знищуючи до 96 відсотків із них при контакті. Перше тестування успішно провели проти вірусу парагрипу, який спричиняє сезонні респіраторні інфекції, особливо у дітей. Розробники поверхні сподіваються, що їхній винахід допоможе зменшити ризик інфекції у людей з групи підвищеного ризику, як-от у медиків і дослідників, пише New Atlas. Стаття вчених оприлюднена у журналі ACS Nano.

Віруси парагрипу на поверхні гладенької кремнієвої пластини (ліва колонка) та шипастої (середня і права) через 1, 3 і 6 годин після нанесення. Samson W. L. Mah et al. / ACS Nano, 2024

Віруси парагрипу на поверхні гладенької кремнієвої пластини (ліва колонка) та шипастої (середня і права) через 1, 3 і 6 годин після нанесення. Samson W. L. Mah et al. / ACS Nano, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як діють шипи проти вірусів?

Група науковців з Університету імені Ровіра-і-Вірджілі та Мельбурнського королівського технологічного університету експериментували зі створенням протимікробного шипастого покриття. Такі вже існують, наприклад, проти бактерій та грибів, яких шипи проколюють і вбивають при контакті. Однак віруси набагато менші за бактерій, тому і шипи мають бути значно меншими для їх знешкодження. Щоб утворити їх, вчені використали пластину із кремнію та протравили у ньому хімічно реактивною плазмою нанорозмірний рельєф — шипи товщиною в 2 нанометри і висотою у 290 нанометрів. Для порівняння, вірус парагрипу людини, який використали у дослідженні, має розмір від 100 до 420 нанометрів. Коли вірусними частинками покрили шипасту поверхню, то через одну годину на ній цілими лишалися лише 26 відсотків з них. Через шість годин цілими на поверхні були лише 4 відсотки вірусів, тоді як решта — здулися через прокол їхньої оболонки шипами. Покриття виявилося ефективним і проти бактерій, хоч і не настільки, як проти вірусів. Вчені зазначають, що їхній винахід міг би згодитися як покриття поверхонь у лабораторіях та лікарнях, знижуючи ризик заражень персоналу та пацієнтів.

  • Бідьше про покриття з антимікробними властивостями, зокрема як вчені надихаються природними матеріалами при їх створенні, ми писали у матеріалі «Бактеріям тут не місце».