Семеро європейців захворіли на холеру через споживання святої води з Ефіопії

Троє німців і четверо британців захворіли на холеру через споживання святої води з Ефіопії, де з 2022 року триває спалах хвороби. При цьому двоє з пацієнтів не відвідували саму країну, а лише випили води, привезеної зі святих джерел іншими хворими. Усі семеро та ще один пацієнт із такими ж симптомами, що не звертався до лікарні, одужали. Про випадки розповіли в журналі Eurosurveillance.

Бактерії роду Vibrio, які є збудниками холери. Tina Weatherby Carvalho, University of Hawaii at Manoa

Бактерії роду Vibrio, які є збудниками холери. Tina Weatherby Carvalho, University of Hawaii at Manoa

Як виявили холеру та лікували від неї?

Усі випадки холери в Європі зафіксували в січні-лютому 2025 року. У Німеччині було троє пацієнтів віком 40-65 років, усі з них були вихідцями з Ефіопії, а двоє нещодавно подорожували до цієї країни. Вони привезли з собою пляшку святої води з джерела, яке визнали забрудненим збудником хвороби, бактерією холерним вібріоном. У всіх трьох на початку лютого з’явилися симптоми холери: нудота, блювання та водяниста діарея. У привезеній ними святій воді виявили той же штам бактерії, що спричинив їхню хворобу.

У Сполученому Королівстві було четверо пацієнтів у віці близько 20 та 60 років, троє з яких відвідували Ефіопію та пили місцеву воду, а четвертий заразився через споживання привезеної ними святої води. До середини лютого у них з’явилися симптоми холери. У всіх сімох пацієнтів виявили штам холерного вібріона, стійкий до багатьох антибіотиків. По одному пацієнту з Німеччини та Сполученого Королівства потребували перебування у відділенні інтенсивної терапії.

Усіх пацієнтів лікували антибіотиком тетрацикліном, до якого у цього штаму не було стійкості, та підтриманням водного балансу. Утім науковці зазначають, що випадків холери стає більше, а збудник її отримує стійкість до нових антибіотиків, тому боротьба з хворобою має бути спрямована на забезпечення доступу до чистої води. А людям, які подорожують до Ефіопії як паломники, науковці радять кип'ятити святу воду перед уживанням або обмежитися її зовнішнім застосуванням.

  • Проблема з доступом до чистої питної води існує у всьому світі: всього третина населення планети його має, а в майже половини найближче джерело води забруднене фекаліями, що сприяє поширенню хвороб.
  • Забруднення води торкнулося й України, адже через підрив росіянами Каховської ГЕС води Дніпра стали забрудненими токсичними елементами з дна водосховища.