Самки чорноплямих жаб поквакали і відігнали залицяльників

Вокалізація самок чорноплямих жаб, спрямована на самців, покликана відігнати небажаних залицяльників, показало дослідження японського науковця. Таким чином самки можуть вберігати себе від самців, які насильно примушують їх до парування, вказуючи, що не готові дати потомство. Дослідження опубліковане у журналі Behavioural Processes.

Жаба чорнопляма. DrewHeath / Wikimedia Commons

Жаба чорнопляма. DrewHeath / Wikimedia Commons

Чому самки відганяють партнерів?

Майже в усіх видів безхвостих земноводних квакання властиве лише самцям, які у період розмноження звуками приваблюють самок. Між тим, вокалізацію виявили і в самок чорноплямих жаб (Pelophylax nigromaculatus). Вчений Нагойського університету вирішив з'ясувати, що означають ці вигуки самок, припустивши, що це така протидія самцям, які примушують їх до спаровування. Він відловив 15 самців та 27 самок зі ставка в Кіото та поспостерігав за їхньою поведінкою у лабораторії.

Більш ніж половина самок при представленні їх самцям починали квакати. Робили вони це з такою гучністю, що їх могли почути лише самці, що підійшли близько. У таких випадках залицяльники розверталися та залишали самок, іноді ще кілька разів перегукуючись з ними. Натомість, коли самки мовчали при наближенні до них самців, тварини щоразу парувалися. Оскільки звуки видавали частіше за все самки, у яких не розвивалися яйця, науковці вважають це ознакою того, що жіночі особини звуками вказують самцям на свою неготовність дати потомство. Так вони не лише вберігають себе від зайвої агресії з боку залицяльників, а й повідомляють, що у випадку спаровування з ними ті марно витратять генетичний матеріал.

У багатьох жаб самці примушують самок до спільного потомства, залізаючи їм на спину та обхоплюючи їх передніми ногами. У такому вигляді вони можуть перебувати тижнями, ускладнюючи самці життя. Але з'ясувалося, у випадку ропух-арлекінів самці катаються на партнерці до п'яти місяців, очікуючи, коли вона буде готова до розмноження.