Самки аризонського отрутозуба виявилися агресивнішими за самців

Американські біологи дійшли висновку, що самки аризонського отрутозуба суттєво агресивніші за самців. Якщо бійки між самками включають кусання та отруєння противниці, то бійки між самцями виявилися більш ритуальними й рідко супроводжуються травмами, пишуть автори в журналі Royal Society Open Science.

Heloderma suspectum. SearchNet Media / Wikimedia Commons

Heloderma suspectum. SearchNet Media / Wikimedia Commons

Що це за агресивні тварини?

Традиційно, увагу наукової спільноти сильніше привертала агресія з боку представників чоловічої статі, сутички між якими часто обумовлені конкуренцією за партнерок. Між тим, серед жіночих особин прояв агресії одна до одної та бійки теж не рідкість. І в деяких випадках вони навіть жорстокіші, ніж між самцями, як це виявилося справедливим і для аризонських отрутозубів, або гільських монстрів (Heloderma suspectum), у дослідженні вчених Каліфорнійського політехнічного університету та їхніх колег зі США.

Спостерігаючи за колонією цих ящірок у неволі під час шлюбного періоду, вчені помітили, що при зустрічі двоє самок поводяться вкрай агресивно — штовхаються, переслідують одна одну та кусають, зокрема випускаючи отруту. У трьох із чотирьох випадків науковцям доводилося втрутитися, щоб тварини не отримали важких травм. Між тим поміж самцями аризонського отрутозуба такого рівня агресії та прагнення травмувати противника не відмічали. Їхні сутички більшою мірою випробовують витривалість одне одного та є демонстрацією повторюваних дій, тоді як укуси рідкісні. Чому самки такі жорстокі, вчені ще не з'ясували, але можливо, що це пов'язано з територіальністю та прагненням захистити своє гніздо.