Самці скляних жаб пожертвували великими сім'яниками заради турботи про потомство

У видів скляних жаб, у яких самці піклуються про своє потомство, виявилися меншими сім'яники, ніж у більш байдужих видів. Така особливість може бути наслідком переходу до стратегії, що забезпечує кращий репродуктивний успіх, оскільки збільшує шанси запліднити всі яйця кладки самим та сприяє кращій виживаності потомства. Про це розповідають науковці у журналі Proceedings of the Royal Society B.

Самець і самка скляних жаб оберігають потомство. John P. Clare / U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters / Flickr

Самець і самка скляних жаб оберігають потомство. John P. Clare / U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters / Flickr

Що вивчали науковці про жаб?

Зазвичай великі сім'яники виробляють більшу кількість сперматозоїдів, тому їх пов'язують зі значною конкуренцією самців за можливість запліднити яйцеклітини самок. Однак, крім як брати кількістю, самці можуть дотримуватися інших стратегій успіху, наприклад, вкладаючи енергію у розвиток зброї, поведінкові особливості чи захист самок або потомства. У такому разі кількість сперматозоїдів вже матиме не таке важливе значення, тож вирощувати їх великими може бути зайвим.

І вчені Університету Сан-Паулу зі швейцарськими та еквадорськими колегами захотіли з'ясувати, як впливає різна стратегія розмноження у самців скляних жаб (Centrolenidae) на розміри сім'яників. Для цього вони порівняли представників 37 видів, із яких в 11 самці допомагають самкам піклуватися про потомство.

На що вказали сім'яники жаб?

Порівняння виявило, що у самців, які захищають ікру, справді виростають відносно менші сім'яники, ніж у самців, що не турбуються про потомство. Також з'ясувалося, що батьківська турбота зазвичай пов'язана з більшими кладками.

На думку науковців, вони стали свідками компромісу, у якому турбота про потомство дає самцям більше вигоди, ніж можливість запліднити більшу кількість яєць різних самок. Оскільки ікра у цих видів запліднюється лише після відкладання, то самець, який береться оберігати кладку, матиме вищі шанси запліднити її сам. Крім цього, допомагаючи вивести потомство, самець може збільшувати його виживаність і в результаті більше його дітей доживе до дорослого віку, передавши гени нащадкам.

  • Скляні жаби нещодавно здивували й іншою анатомічною особливістю. Вони виявилися здатними ховати свою кров у печінку під час сну, щоб їхні прозорі покриви тіла не видали їх хижакам.