Стрес змусив самців павуків робити самкам безкорисні подарунки

Самці павуків Paratrechalea ornata через стресові умови, зокрема зміну клімату, стали дарувати самкам при залицянні безкорисні подарунки — замість поживної їжі вони приносять загорнутий у шовк неїстівний матеріал. У таких умовах самки більше не орієнтуються на якість подарунка при виборі партнера, пишуть уругвайські та австралійські вчені у журналі BMC Biology.

Передача самцем подарунку самці. Dr. Maria J Albo / Universidad de la República

Передача самцем подарунку самці. Dr. Maria J Albo / Universidad de la República

Що дарують павуки павучихам?

У деяких видів павуків самці, щоб завоювати прихильність самок, роблять потенційним партнеркам подарунки — загорнутих у шовк, власно зловлених комах. Такий подарунок є корисним, оскільки дає самці поживу, потрібну для успішного виведення потомства. Однак, такої тактики дотримуються не всі самці. Менш справні, яким важко самим ловити здобич для когось іншого, іноді обманюють самок і загортають у шовк неїстівні матеріали — залишки комах або знайдені в довкіллі рослинні рештки. Зважаючи на те, що самцям може бути важче шукати поживу для самок у стресових умовах, як-от при екстремальній погоді, що частішає через зміну клімату, вчені Республіканського університету Уругваю перевірили, чи частішають у зв'язку з цим випадки безкорисних подарунків.

Як стрес змінив підхід до подарунків?

Дослідники звернули увагу на напівводних павуків Paratrechalea ornata, що часто (у 40-70 відсотках випадків) практикують обман самок. Вони поспостерігали, як змінюється частота махлювання серед самців цього виду у двох популяціях під дією помірного та високого стресу. Останній вчені визначали суворими погодними умовами, як-от засухами та повенями.

З'ясувалося, що з погіршенням умов довкілля 84-100 відсотків самців павуків вдаються до безкорисних подарунків самкам. І хоч такі подарунки зменшують фертильність самок, у важкі часи ті вже не обирають партнерів за змістом шовкового пакування. Як саме тоді вони обирають найкращого батька своєму потомству — поки невідомо, але очевидно, що орієнтуватися на вміст шовкового кокона, коли більшість самців у важких умовах поміщають в нього випадкові речі, марно.