Самці молі звабили самок квітковими парфумами

Самці нічних метеликів Chloridea virescens використовують у складі феромонів для зваблення самок пахучу речовину квіткових рослин. Це дозволяє їм суттєво збільшити шанси на спаровування, як свідчать експерименти китайських, європейських та американських науковців у журналі Current Biology.

Самець C. virescens (знизу) використовує пахучий орган з волосками на кінці тіла, щоб розпилювати звабливий феромон у бік самки (зверху). Yang Liu et al. / Current Biology, 2023

Самець C. virescens (знизу) використовує пахучий орган з волосками на кінці тіла, щоб розпилювати звабливий феромон у бік самки (зверху). Yang Liu et al. / Current Biology, 2023

Що досліджували науковці на молях?

Статеві феромони, тобто речовини для приваблення партнера, у нічних метеликів зазвичай виробляють самки. Вони бувають такі сильні, що самець їх здатен вловити з відстані кількох кілометрів та віднайти партнерку по запаху. Між тим, самці теж можуть виробляти пахучі речовини, але здебільшого вловимі зблизька та покликані звабити самку й упевнити її спаруватися з ними. У дослідженні на чолі з науковцями Китайської академії сільськогосподарських наук автори хотіли з'ясувати, якими речовинами приваблюють самок самці молі C. virescens, що є небезпечними шкідниками культурних рослин. Ці знання можна було б використати для розроблення ефективних стратегій боротьби з комахами.

Як самці молі роблять парфуми?

Найперше, вчені помітили, що самці, яким видалили пахучі органи, успішно спаровуються лише у 70 відсотках випадків, тоді як неоперовані самці — у 100 відсотках. Але коли їх обробили екстрактом пахучих залоз, це збільшило успіх до 89,6 відсотка.

Вагомою сполукою, що відповідала за привабливість запаху, виявився метилсаліцилат — речовина із фруктово-м'ятним ароматом. Вона виділяється рослинами у більшій кількості при пошкодженні її частин, як-от шкідниками, а також часто міститься у високій концентрації у квітках та нектарі. Водночас самці, яких вирощували на штучному кормі, мали низький рівень сполуки у феромоні, тоді як відловлені з соєвих полів — високий, що свідчить про добування ними речовини із рослин при їх поїданні. Зважаючи на все це, можливо, що рівні речовини у «парфумі» самця вказують самкам на його можливості у добуванні їжі. Що цікаво, хоч лінії молі та метеликів розділилися ще 98 мільйонів років тому, самці обох груп використовують у феромонах метилсаліцилат.