Рухи ребра забезпечили одній із найменших рибок гучність сирени

Біологи з'ясували, що за здатністю однієї з найменших риб у світі продукувати звуки з гучністю сирени швидкої чи відбійного молотка стоять рухи спеціалізованих ребер, які ударяють по плавальному міхуру. Зрозуміти механізм вдалося завдяки високошвидкісній відеозйомці, яка вказала на наявність у рибок унікального апарата, який складається, крім ребер, із хрящів та м'язів. Про відкриття пише The Guardian, а стаття вчених вийшла у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Рибка, що продукує звуки з гучністю відбійного молотка. Guardian News / Youtube

Що показало відео?

Рибки Danionella cerebrum, попри довжину тіла до 12 міліметрів, можуть видавати тріск з гучністю до 140 децибелів. Для порівняння, звичайна розмова людей звучить з гучністю близько 50 децибелів. Щоб з'ясувати, яким чином таким малим тваринам це вдається, науковці Медичного комплексу Шаріте у Німеччині поспостерігали за рухами рибок за допомогою високошвидкісної камери. На кадрах вони могли побачити внутрішні органи тварин завдяки їхньому прозорому тілу.

Як з'ясувалося, для продукування гучного звуку ребро біля плавального міхура риби втягується м'язами у частину хряща із виїмкою, що розташований поруч. У процесі накопичується достатнє напруження, щоб при розслабленні м'язів ребро з силою вдарялося об плавальний міхур та видавало характерний барабанний звук. При цьому ребро виявилося набагато міцнішим у самців, ніж у самок, що пояснює, чому лише вони видають звуки. Наразі вчені не знають, для чого самцям бути такими гучними, але можливо, що це допомагає знаходити одне одного у мутних водах або відлякувати конкурентів.

  • Крім рибок, надшвидке клацання мають раки-лускунчики. І як з'ясувалося, від власної сили, яка продукує ще й потужну ударну хвилю, раки захищаються міцним шоломом.