Рухи очей натякнули, що сниться мишам

Американським науковцям вдалося частково зрозуміти сновидіння мишей. Проаналізувавши рухи їхніх очей та активність нейронів, які вказують на поворот голови, науковці передбачили, як рухають головою тварини у віртуальному середовищі свого сновидіння. Про це вони написали в журналі Science.

desvitlab / shutterstock

desvitlab / shutterstock

Що досліджували вчені?

Під час фази швидкого сну у людей, а також інших хребетних, відбуваються хаотичні рухи очних яблук. А ще, саме в цю фазу зазвичай стаються сновидіння. Але наразі невідомо, як пов'язані ці явища, тобто чи відбивається в рухах очей сплячого блукання його погляду у сні або ж це просто випадкові рухи, пов'язані нейрональною активністю у тій фазі. У питанні розбиралася пара науковців із Каліфорнійського університету в Сан-Франциско та їхні піддослідні миші.

Як зрозуміти, чи відбивають рухи погляд уві сні?

У таламусі наявна група нейронів, за характером активності яких можна визначити напрямок голови тварини у процесі її пересування середовищем. Та цікаво, що під час фази швидкого сну ці нейрони спалахують схожим чином, наводячи на думку, що реагують так на пересування віртуальним середовищем, тобто усередині сновидіння. Тож вчені вирішили перевірити, чи збігатимуться уві сні рухи очей та активність згаданої популяції нейронів таламуса, вказуючи на однаковий напрямок.

Що бачили миші?

Результати дослідів свідчать, що напрямок рухів очей мишей під час сну збігався із напрямком повороту голови, на який вказувала нейрональна активність таламуса. Мозок тварин обробляв одночасно зорову та просторову інформацію, подібно до того, як робить це в бадьорому стані. Таким чином, вчені змогли частково «зазирнути» у сон миші, з'ясувавши, які повороти головою здійснює тварина у сновидінні. Дослідження дасть змогу просунутися в розумінні функцій та механізмів сну.