Рух зірок Плеяд розкрив походження легенди про скупчення

Астрономи виявили, що розташування зірки Плейони приблизно в 100 000 році до нашої ери дозволяло людям роздивитися сім зірок у Плеядах. Це пояснює легенду про сім сестер, що опинилися на небі, спільну для багатьох культур. Стаття про це буде надрукована у книжці Advancing Cultural Astronomy, її препринт доступний на Dropbox.

Що відомо про Плеяди?

Стожари, або Плеяди — це розсіяне зоряне скупчення, що складається з гарячих блакитних молодих зірок. Вони утворилися від 115 до 125 мільйонів років тому та все ще оточені блакитною відбивною туманністю. У багатьох культурах існує надзвичайно схожа легенда про Плеяди. Згідно з нею, зірки скупчення — це сім сестер, молодих жінок, яких переслідує мисливець Оріон.

NASA, ESA, AURA, Caltech, Palomar Observatory / Wikimedia Commons

NASA, ESA, AURA, Caltech, Palomar Observatory / Wikimedia Commons

Так, у грецькій міфології сестри були дочками Атласа (Атланта) та Плейони. Їхній батько був змушений тримати небо, тож був не в змозі захистити їх від Оріона, тому Зевс перетворив їх на зірки. Подібні історії зустрічаються також у аборигенів Австралії. У їхніх легендах Оріон є мисливцем, або юнаком, або ж групою молодих чоловіків, що переслідують жінок-Плеяд. Подібність таких легенд у далеких одна від одної культурах говорить про спільне і давнє походження, яке передує першим європейським контактам з австралійськими аборигенами.

Крім того, хоча десять зірок Плеяд є достатньо яскравими, щоб їх можна було побачити неозброєним оком, більшість людей з хорошим зором у темному небі бачить лише шість світил. Таким чином, багато культур розглядають скупчення як групу з семи зірок, одна з яких невидима, і мають легенди, які пояснюють, чому так сталося. Наприклад, у грецькій міфології одна з сестер, Меропа, закохалася у смертного, засоромилася цього і тому зникла з поля зору. Ці історії про «загублену Плеяду» є в європейських, африканських, азійських, індонезійських, корінних американських та австралійських культурах. Це вказує на те, що колись у Плеядах і справді було легко помітно сім зірок, одну з яких вже не видно.

Яке дослідження провели вчені?

Дослідники вирішили з’ясувати, чи дійсно легенди про Плеяди мають спільне походження, а також виявити причини, чому жінок у цих історях було сім. Вивчивши ці легенди, вони підтвердили їхню схожість.

Одне з можливих пояснень кількості зірок у легендах лежить у змінності зірок. Багато зірок Плеяд належать до класу B, або голубих гігантів, які часто є змінними. Можливо, одна із зірок скупчення у минулому була набагато яскравішою.

Позиції зірок Плеяд сьогодні та в минулому. Ray Norris

Позиції зірок Плеяд сьогодні та в минулому. Ray Norris

Існує також інший сценарій. Дослідивши рух зірок у скупченні, астрономи дійшли висновку, що Плейона в минулому розташовувалася далі від Атласа у 100 000 році до нашої ери, через що вони виглядали як дві окремі зірки. Таким чином, легенди про Плеяд і Оріона датуються приблизно 100 000 роком до нашої ери. Тоді предки австралійців та європейців покинули Африку.