«Розумні» лінзи запропонували заряджати сльозами

Сльози стали джерелом енергії для «розумних» контактних лінз. Цього досягли завдяки створенню ультратонкої та гнучкої батареї з полімеру і ферменту глюкози, яка заряджається за допомогою слізної рідини. На відміну від звичайних батарей, вона не містить компонентів, які можуть зашкодити очам у разі пошкодження. Про розробку розповіло видання New Atlas, а присвячена їй стаття вчених опублікована у журналі Nano Energy.

Зразок лінзи із вбудованою у неї батареєю (чорним).  Nanyang Technological University

Зразок лінзи із вбудованою у неї батареєю (чорним). Nanyang Technological University

Як сльози заряджатимуть лінзу?

«Розумні» контактні лінзи активно розробляють і тестують для покращення життя людини. Вони можуть доповнювати бачення зображеннями віртуальної реальності, а ще — використовуватися для відстеження очного здоров'я, як-от при глаукомі, та доставляти ліки лише безпосередньо при потребі. Але однією з перешкод для інженерів у розробці «розумних» контактних лінз, є те, що такі пристрої дуже обмежені у джерелах живлення, адже мають бути зручними і безпечними.

Рішення знайшли сингапурські дослідники з Наньянського технологічного університету, створивши компактну батарею, яка зможе живити лінзу та заряджатися у сольовому розчині, зокрема і через сльози. Катод батареї складається з глюкозооксидази, що вступаючи у реакцію з іонами натрію та хлориду, генерує електричний струм у воді всередині батареї. Товщина батареї складає всього 0,5 міліметра у товщину — майже як товщина рогівки людського ока. Максимальний струм, який вона може видавати, складає 45 мікроампер, яких за словами розробників, достатньо, щоб вона працювала близько 12 годин. Батарея витримує до 200 циклів заряджання і розряджання, свідчать досліди інженерів зі штучними сльозами.

  • Раніше ми розповідали про мозковий імплантат, який зарядився від рухів дихання. Він допоможе уникнути повторних операцій пацієнтам, що потребують лікування з допомогою глибокої стимуляції мозку.