«Розумна» капсула постежила за диханням і серцебиттям пацієнтів зі шлунка

Пристрій у вигляді капсули для ковтання успішно зареєстрував дихальні рухи та частоту серцебиття зі шлунка людей. Основним чутливим елементом капсули є акселерометр, що вловлює найменші рухи всередині тіла. Про перше тестування капсули на людях повідомляє Массачусетський технологічний інститут. Дослідження опубліковане у журналі Device.

Капсула, що відстежує зсередини тіла серцебиття та дихання. Ben Pless

Капсула, що відстежує зсередини тіла серцебиття та дихання. Ben Pless

Для чого створили пристрій?

При низці порушень сну, зокрема апное, за якого людина періодично припиняє дихати, лікарям для правильного діагностування потрібно мати інформацію про дихання та серцебиття пацієнта уві сні. Найточніше їх отримують за допомогою розміщення численних датчиків та їхніх проводів на тілі обстежуваного. Утім, це може супроводжуватися складнощами з правильним використанням у домашніх умовах, а також завдавати пацієнтові дискомфорту, що вплине на сон, а відтак і результати вимірів. Ці обмеження може обійти капсула для ковтання із потрібними для визначення частоти дихання та серцебиття датчиками, що відстежує сон зсередини тіла та дистанційно передає інформацію на комп'ютер чи смартфон. Таку створили та випробували на людях вчені Массачусетського технологічного інституту та Університету Західної Вірджинії спільно з компанією Celero Systems.

Як показала себе капсула?

«Розумна» капсула розміром із пігулку мультивітамінного комплексу містить акселерометр, який реєструє найменші рухи, що їх породжує скорочення серця та розширення й спадання легень. Найточніші дані капсула записує, коли перебуває у шлунку, через максимальну близькість до серця й легень, однак все ще справно реєструє їх і в кишківнику. Капсула також містить дві батарейки та бездротову антенну, щоб передавати інформацію на зовнішній пристрій, як-от ноутбук.

Раніше капсулу вже успішно випробовували на тваринах, а зараз дійшли до першого тестування на людях. У ньому взяли участь десятеро добровольців, які крім ковтання експериментального пристрою, пройшли обстеження уві сні за допомогою стандартних натільних датчиків, щоб порівняти результати. Як з'ясувалося, капсула добуває дані про дихання і серцебиття не гірше за стандартні датчики, та успішно вказала на апное уві сні в одного з учасників.

Жоден доброволець не повідомив про дискомфорт від капсули, а рентген через 14 днів підтвердив її позбування організмом у природний спосіб. Загалом, попередні досліди показали, що об'єкти подібного розміру виходять із травного тракту трохи більше ніж за добу. Але науковці планують вдосконалювати технологію. Зокрема, вони вбачають у ній можливість відстежувати пригнічене дихання від передозування опіоїдами. Тому планують подовжити час перебування капсули у травній системі та навантажити її антидотом до наркотиків, який вивільнявся б при визначенні ознак передозування у пацієнта.

Для чого ще планують використати «розумні» капсули

🦠 Капсули можуть слугувати ефективнішим способом доставлення в організм РНК-вакцин, ніж звичні внутрішньом'язові ін'єкції

💉 А ще може замінити щоденні уколи інсуліну пацієнтам з діабетом

😋 А електрична розумна капсула простимулює шлунок та покращить апетит