Розумні та допитливі лемури прожили довше

Вищі когнітивні здібності у лемурів виду мишачі мікроцебуси виявилися пов'язаними з вищими шансами на виживання. Водночас особини з нижчими розумовими можливостями теж живуть довше, якщо обдаровані допитливістю, показує дослідження німецьких науковців у журналі Science Advances.

Мишачий мікроцебус із датчиком, за допомогою якого вчені за ним спостерігали. Johanna Henke-von der Malsburg

Мишачий мікроцебус із датчиком, за допомогою якого вчені за ним спостерігали. Johanna Henke-von der Malsburg

Кому живеться легше?

Дослідники Інституту вивчення приматів імені Лейбніца провели досліди зі 198 дикими мишачими мікроцебусами (Microcebus murinus), які населяють Мадагаскар. Це маленькі нічні примати, які тривалий час використовуються як моделі при вивченні когнітивних здібностей, не в останню чергу через середню тривалість життя усього три роки. Тварини пройшли чотири тестування на рівень розумових можливостей та два тестування на оцінювання їхніх рис особистості. Після цього вчені спостерігали за ними протягом кількох років, реєструючи тривалість життя.

З'ясувалося, що особини з гіршими результатами когнітивного тесту помирали раніше за розумніших лемурів. Імовірно, вони гірше приймають рішення щодо вибору їжі та уникання хижаків. Водночас ті з них, що мали більшу вагу тіла, а також були допитливіші, також жили довше. Це може бути зумовлено тим, що вони легше знаходять собі їжу. Що цікаво, розум і допитливість здебільшого зустрічалися поодинці. Це навело вчених на думку, що ці властивості є двома альтернативними стратегіями, що однаково покращують виживаність, хоч і різними шляхами.