Розрахунки виявили у Чумацькому Шляху тисячі зір-мігрантів з Туманності Андромеди

У Чумацькому Шляху можуть бути тисячі світил-мігрантів з нашої сусідньої галактики Туманність Андромеди, свідчать розрахунки німецьких астрономів. Вчені змоделювали взаємодію обох галактик та маршрут гіпершвидких світил — зір, які розвивають достатню швидкість, аби вилетіти з батьківської галактики. Від десятка до чотирьох тисяч зір-прибульців можна виявити, вважають науковці, за характерною траєкторією. Дослідження опубліковане на arXiv.

Туманність Андромеди на знімку телескопа «Габбл». ESA / Hubble & Digitized Sky Survey 2. Acknowledgment: Davide De Martin (ESA / Hubble)

Туманність Андромеди на знімку телескопа «Габбл». ESA / Hubble & Digitized Sky Survey 2. Acknowledgment: Davide De Martin (ESA / Hubble)

Чому зорі мають тікати з галактики Андромеди?

Гіпершвидкими зорями називають світила, які розвивають швидкості у понад тисячу кілометрів на секунду та навіть здатні подолати гравітаційний вплив батьківської галактики і покинути її. Спостереження за Чумацьким Шляхом виявили понад тисячу кандидатів у такі зорі, траєкторії руху яких направлені на виліт з галактики. Більшість з них походять з центральної частини Чумацького Шляху, тому вважається, що свою швидкість світила розвинули внаслідок взаємодії з його центральною надмасивною чорною дірою.

Втім, аналіз траєкторій деяких гіпершвидких світил виявив, що вони, навпаки, направляються у сторону диска галактики. Це наштовхнуло астрономів на думку, що вони могли утворитися за межами Чумацького Шляху. У своєму дослідженні вчені з Технологічного інституту Карлсруе вирішили проаналізувати, чи могли мігрувати у Чумацький Шлях гіпершвидкі зорі з галактики Андромеди.

Як зорі-прибульці потрапляють у нашу галактику?

Аби з'ясувати, чи зможуть гіпершвидкі зорі з галактики Андромеди досягнути Чумацького Шляху, дослідники розробили імітаційну модель гравітаційної взаємодії обох галактик та розрахували імовірні траєкторії гіпершвидких зір, використовуючи дані телескопа «Гая». Змоделювавши близько 180 мільйонів траєкторій, астрономи дійшли висновку, що від 12 до 3 910 світил, які є в Чумацькому Шляху, могли опинитися у ньому після втечі з галактики Андромеди. У майбутньому дослідники планують розширити свій аналіз, щоб врахувати вік зір та інші астрофізичні характеристики.

Раніше ми розповідали, як астрономам вдалося виявити популяцію надшвидких білих карликів, які здатні покинути батьківську галактику. Розігнатися їм допомагає колапс зорі-компаньйона, яка вибухає надновою