Ризик серцевих хвороб у середньому віці пов'язали з деменцією в літньому

Іспанські науковці виявили можливий зв'язок між вищим ризиком розвитку серцево-судинних хвороб у зрілому віці та порушенням когнітивних здібностей у літньому. Так, у людей середнього віку, що мають гіпертензію чи атеросклеротичні бляшки в сонних артеріях, суттєво погіршується метаболізм в ділянках головного мозку, пов'язаних із деменцією, йдеться у статті журналу Journal of the American College of Cardiology.

Pixabay / Pexels

Pixabay / Pexels

Звідки ідея про зв'язок двох хвороб?

Атеросклероз характеризується звуженням просвіту артерій через розростання сполучної тканини в артеріальній стінці та відкладення на ній жирової речовини. Цей стан є поширеною причиною таких хвороб, як інфаркт чи інсульт. Здебільшого ці захворювання властиві літнім людям, однак атеросклероз довгий час може існувати безсимптомно навіть у людей середнього віку. Деякі дослідження пов'язували хвороби серця і з нейродегенеративними захворюваннями, що проявляються зниженням когнітивних можливостей, хоча так само довгий час протікають без симптомів. У новому дослідженні науковці з Національного центру досліджень серцево-судинних хвороб Іспанії дослідили пов'язаність двох патологічних станів детальніше.

Яким було дослідження?

Під час роботи науковці використали позитрон-емісійну томографію (ПЕТ), щоб дослідити мозковий метаболізм 547 учасників дослідження. Середній вік добровольців склав 50 років, і вони не мали симптомів неврологічних чи серцевих хвороб. Проте обстеження виявило в них ранні ознаки атеросклерозу.

Автори дослідження кажуть, їхні результати свідчать про те, що вищий ризик розвитку серцево-судинних захворювань, зокрема гіпертензія, пов'язані з гіршим мозковим метаболізмом. Особливо це стосується скронево-тімяних ділянок головного мозку, які залучені в процесах запам'ятовування, усвідомлення та навчання.

Також більша кількість атеросклеротичних бляшок на стінках сонних артерій пов'язали зі зниженням метаболізму в лімбічній системі головного мозку та тім'яній частці.

До чого тут деменція?

Ділянки мозку, що зазнають погіршення метаболізму за наявності вищих ризиків серцевих хвороб, вражаються при таких нейродегенеративних захворюваннях, як хвороба Альцгеймера. Автори припускають, що ті ж чинники, які шкодять великим судинам, можуть погіршувати стан також маленьких судин у головному мозку.

Це дослідження виявило лише зв'язок між двома патологічними станами, але не вказує на причини будь-якого з них. Надалі вчені досліджуватимуть, яка кількість зараз 50-річних людей із субклінічним атеросклерозом страждатиме від зниження когнітивних здібностей років через 10. Вони сподіваються, що їх ні результати допоможуть зрозуміти важливість турботи про своє здоров'я і контролю факторів ризику серцевих захворювань із раннього віку.