Біологи розібралися з коричневістю рідкісних панд через 40 років після їх відкриття

Біологи розібралися, що надає рідкісне забарвлення коричнево-білим пандам, яких задокументовано всього сім в усьому світі. З'ясувалося, у тварин відсутній фрагмент гена, пов'язаного з пігментацією хутра. Відкриття зробили через 40 років після виявлення першої коричнево-білої панди. Вчені опублікували його у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Чорно-коричнева панда Кізай з пандою класичного забарвлення у центрі для диких тварин. VCG

Чорно-коричнева панда Кізай з пандою класичного забарвлення у центрі для диких тварин. VCG

Як з'ясували причину незвичного кольору хутра?

Вчені дослідили геноми трьох сімейних тріо з рідкісним коричнево-білим хутром та 29 панд з класичним забарвленням. З'ясувалося, що в усіх коричнево-білих панд було по дві копії вкороченого гена Bace2. У них була відсутня однакова ділянка генетичного коду довжиною у 25 пар основ, що змінювало роботу гена. Жодна з чорно-білих панд не мала аж дві копії цього варіанту гена.

Коли вчені відтворили мутацію у піддослідних мишей, то в них теж розвивалося світліше хутро. Автори зазначають, що зміна кольору хутра через відсутність невеликої частини гена є суттєвим відкриттям у генетиці. Тепер вони прагнуть зрозуміти, як саме мутація змінює колір.

  • Попри те, що чорно-біле забарвлення панд здається дуже контрастним, досліди показали, що воно насправді є ефективним маскуванням у дикій природі.