Рідкісна північноамериканська змія вдавилася сколопендрою

Американські науковці описали причину смерті однієї із найрідкісніших змій Північної Америки. Особину Tantilla oolitica знайшли в флоридському парку вже неживою: як показало наступне обстеження, найімовірніше, вона загинула від удушення, намагаючися з'їсти велику сколопендру. Про це повідомляється у журналі Ecology.

Змія, яка вдавилася сколопендрою. Drew Martin / Florida Museum of Natural History

Змія, яка вдавилася сколопендрою. Drew Martin / Florida Museum of Natural History

Tantilla oolitica — це змія, що населяє частину Флориди й може бути найбільш рідкісною змією Північної Америки, біологія якої значною мірою ще й не досліджена. З 1975 року вона вважається під загрозою вимирання, а останній раз живу особину бачили лише 2015 року. Ось чому певною мірою комічне спостереження, описане вченими Дослідницького інституту рибного господарства та дикої природи Флориди з колегами, насправді має вагоме значення для природоохоронної справи.

Змія, яка вдавилася сколопендрою. Kevin M. Enge et al. / Ecology, 2022

Змія, яка вдавилася сколопендрою. Kevin M. Enge et al. / Ecology, 2022

Власне, науковці описують, як 28 лютого 2022 року відвідувач парку в Кі-Ларго знайшов мертву дорослу T. oolitica, довжиною 206 міліметрів. З її рота стирчала задня частина багатоніжки Scolopendra alternans довжиною 72,8 міліметра. Дослідники провели вивчення тіла змії, зокрема за допомогою комп'ютерної томографії, і вважають, що рептилія загинула, не впоравшись зі здобиччю: остання спричинила удушення через свої великі розміри або ж отруїла нападника, хоч це менш імовірно. Розміри сколопендри складали третину зміїних, і змії зазвичай легко ковтають таку здобич, утім, цього разу стався нещасний випадок, оскільки багатоніжка точково здавила рептилії трахею.

Це вперше вдалося наочно побачити, чим харчується T. oolitica. Дотепер теж підозрювали, що вона їсть комах, багатоніжок і інших безхребетних, але визначали це на основі дієти близькоспоріднених із нею видів.