Рідкісна африканська рослина привабила мух запахом бджолиної крові

Південноафриканська рослина Ceropegia gerrardii виділяє на пелюстках квітів краплини рідини, яка подібна за складом і запахом до гемолімфи, аналогу крові, у бджіл. Так вона приваблює мух, що живляться на вбитих комахах, повідомляє New Scientist з посиланням на статтю в журналі New Phytologist.

Муха Desmometopa живиться краплями імітованої гемолімфи на квітці C. gerrardii. Annemarie Heiduk

Муха Desmometopa живиться краплями імітованої гемолімфи на квітці C. gerrardii. Annemarie Heiduk

Навіщо рослині таке вміння?

Мухи роду Desmometopa харчуються гемолімфою поранених і вбитих комах, особливо бджіл. Їх приваблює запах пролитої комашиної крові, тож коли вчені Університету Квазулу-Натал помітили їх на квітах непримітної рослини Ceropegia gerrardii без бджіл, то запідозрили, що краплі рідини на пелюстках можуть імітувати гемолімфу. Вони взяли зразки секрету й проаналізували їхній хімічний склад за допомогою методу мас-спектрометрії, а тоді піддавали мушині антени окремим молекулам із нього.

З'ясувалося, рідина містить леткі сполуки, подібні до тих, що вивільняються із поранених бджіл, на які активно реагують антени мух. Секрет також нагадував гемолімфу бджіл за складом вуглеводів та білків, тож можливо, що мухи можуть замінювати ним звичну їжу. Наступні досліди підтвердили, що Desmometopa схильні летіти на запах рослини, як до пораненої здобичі. Водночас рослина отримує від цього вигоду у вигляді запилювачів: коли вчені перешкоджали мухам сісти на квіти — рослина не давала плодів. Зважаючи на таку залежність C. gerrardii від мух та те, що її зростає усього близько 2 500 екземплярів на невеликій території, вчені допускають, що рослина потребує захисту.