Рештки мух перетворили на біорозкладний пластик

Хітиновий панцир чорних солдатів, поширеного виду мух, виявився підхожим для створення біорозкладного пластику. Вчені перетерли рештки дорослих особин мух у порошок та створили хітозан — полімер, з якого можна створювати пакування чи використовувати у паперовій промисловості. Науковці відзначають, що хітозан з мух має кращі характеристики, порівняно з тим, який отримують з хітинових панцирів інших тварин. Про їхню роботу розповідає видання The Guardian.

Доросла особина чорного солдата. Hectonichus / Wikimedia Commons

Доросла особина чорного солдата. Hectonichus / Wikimedia Commons

Чому з мух зручно створювати пластик?

Хітин — природний полімер, подібний до целюлози, який міститься зокрема в хітинових панцирах ракоподібних і комах, що зазвичай викидаються як відходи, — знайшов своє використання у створенні антимікробних покриттів, паперу, тканин, гідрогелів, а також екологічних альтернатив пластику. Для цього хітин очищують та у ході реакцій деацетилювання перетворюють на хітозан. Зазвичай хітин добувають з відходів риболовної промисловості, однак матеріалознавці з Техаського університету A&M знайшли ще одне широкодоступне джерело — відходи з ферм, що розводять на корм для тварин личинок мух чорних солдатів (Hermetia illucens). Отриманий з хітинових панцирів дорослих особин чорних солдатів хітозан виявився чистішим за хітозан з креветок чи крабів, а також, на відміну від морепродуктів, не несе ризиків алергічних реакцій. З нього вчені вже створили гідрогель, який може ефективно накопичувати воду та використовуватися у сільському господарстві, а також планують продемонструвати біорозкладні форми пластик.

Що ще можна створити з хітозану?

👨‍🚀 Хітозан може послугувати будівельним матеріалом на Марсі. У суміші з реголітом з нього можна створювати інструменти й конструкційні матеріали з допомогою 3D-принтера

🐀 Хітозан також використали для створення гідрогелевого матеріалу, який допоміг загоїти пацюкам травмовані сухожилля

🦴 А чорнила з хітозаном допомогли надрукувати кісткову тканину та м'які тканини шкіри