Ранню деменцію пов'язали з дегенерацією центру задоволення мозку

Австралійські нейробіологи виявили, що сильна ангедонія у хворих на лобово-скроневу деменцію проявляється внаслідок атрофії сірої речовини у ділянках мозку, що відповідають за задоволення. При цьому характер нейродегенеративних змін відрізняється від таких у випадку апатії чи депресії, тому може сприяти кращому встановленню діагнозу. Результати опубліковані в журналі Brain.

University of Sydney

University of Sydney

Чому це важливо?

Деменцію ми зазвичай уявляємо як хворобу, що вражає літніх людей, позбавляючи їх гостроти розуму. Але насправді є багато різних типів деменції, якими можуть захворіти навіть люди молодшого віку. Першими її проявами може бути втрата задоволення — ангедонія. Вона характеризується тим, що людина більше не може радіти таким зазвичай приємним речам, як смачна їжа, досягнення в чомусь, зустріч з близькими людьми, хобі чи секс. Цей симптом надзвичайно поширений, наприклад, для депресії, біполярного розладу чи обсесивно-компульсивного розладу, тому молодшим людям з ангедонією внаслідок деменції часто помилково ставлять діагноз цих хвороб. Науковці з Сіднейського університету та Університету Нового Південного Уельсу вирішили детальніше дослідити, що лежить в основі зв'язку ангедонії та деменції.

Як вивчали це?

Вчені залучили до дослідження загалом 172 учасників. Серед них були 87 пацієнтів із однією з трьох форм лобово-скроневої деменції (ЛСД), яка вражає людей у віці 40-60 років. Перший тип ЛСД найбільше впливає на лобну ділянку мозку та пошкоджує емоційні відповіді людини й особистість. Другий варіант більше вражає скроневу частку, що погіршує здатність людини читати та усвідомлювати слова. Третій тип проявляється найбільше афазією — розладом мовлення. Дослідники взялися обстежувати цих пацієнтів, виявляючи поширеність серед них ангедонії як самостійного симптому або ознаки депресії чи загальної втрати мотивації, а також за допомогою магнітно-резонансної томографії. Результати порівнювали із даними 34 учасників з хворобою Альцгеймера, а також 51 здорового добровольця.

Що нового дізналися?

Пацієнти з лобовою або скроневою формою ЛСД були набагато схильнішими страждати від ангедонії, ніж люди з афазійною ЛСД або з хворобою Альцгеймера. Нейровізуалізація показала, що причина в істотному зменшенні кількості нейронів у ділянці префронтальної та острівцевої кори, а також лушпині. Усі ці структури залучені у функціонуванні центру задоволення та системи винагороди головного мозку. При цьому атрофія в цих частинах мозку відрізнялася від такої при апатії та депресії, зазначають автори.

Візуалізація зниження щільності сірої речовини головного мозку. Зеленим колом обведені ділянки центру задоволення. University of Sydney

Візуалізація зниження щільності сірої речовини головного мозку. Зеленим колом обведені ділянки центру задоволення. University of Sydney

Науковці сподіваються, що їхні результати допоможуть краще діагностувати хворобу, зокрема через те, що ангедонія виявилася доволі специфічною для лобно-скроневої деменції. Це перше дослідження, яке пов'язало втрату задоволення в пацієнтів з ранньою деменцією та дегенеративні зміни сірої речовини у відповідальних за задоволення мозкових структурах. Хоча необхідно провести більше вивчень цього явища, це дослідження може посприяти розробленню терапії для покращення якості життя людей з діагнозом деменція.