Протираковий препарат покращив пам'ять та здатність до навчання у мишей

Швейцарські вчені описали дію препарату з групи інгібіторів гістон деацетилази, який покращив пам'ять та здатність до навчання у мишей. Засіб спричиняє епігенетичні зміни, які сприяють експресії генів, залучених до синаптичної пластичності, йдеться у статті журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

BUDDHI Kumar SHRESTHA / Unsplash

BUDDHI Kumar SHRESTHA / Unsplash

Інгібітори гістон деацетилази (HDAC inhibitors, HDACi) використовуються для лікування психіатричних та неврологічних розладів, а також в онкології для посилення хімієтерапії. Між тим, у дослідах на тваринах вчені не раз припускали, що препарати цієї групи можуть ще й покращувати когнітивні здібності без серйозних побічних ефектів. Точний механізм цього залишається невідомим, тому вчені Федеральної політехнічної школи Лозанни провели додаткові дослідження.

Вчені вводили частині піддослідних мишей протираковий препарат HDACi з назвою CI-994 перед тим, як їх били струмом в окремій клітці (так у тварин формували негативний спогад про клітку). І саме ці тварини найкраще утворили асоціацію клітки з ударом струмом, до того ж зберігши її протягом довшого часу, ніж ті, які препарат не отримали. В іншому досліді, де тваринам слід було якомога довше протриматися на циліндрі, що обертається, знову кращий результат показали ті, котрі перед дослідом отримали CI-994, вказуючи на краще рухове навчання.

Подальші досліди показали, що у мишей після препарату змінюється експресія більш ніж двох тисяч генів у важливих для пам'яті гіпокампі та для руху смугастому тілі. Утім, вона не спричинена безпосереднім впливом CI-994. Натомість засіб спричиняє епігенетичні модифікації, не пов'язані з нуклеотидною послідовністю ДНК, зокрема модифікації гістонів та процесу метилювання ДНК, які важливі для формування спогадів. Вчені кажуть, що препарат робить окремі регіони хроматину доступнішими для транскрипції генів, що пов'язані з синаптичною пластичністю — основним механізмом, який забезпечує запам'ятовування та навчання.

Вчені сподіваються, що знаючи дію та механізм роботи HDACi, можна буде перепрофілювати їхнє застосування і на лікування важких нейродегенеративних захворювань, пов'язаних із погіршенням пам'яті.