Прослуховування іноземних слів уві сні допомогло їх запам'ятати

Швейцарські науковці дійшли висновку, що прослуховування уві сні іноземних слів та їхнього перекладу достатньо для того, щоб їх запам'ятати. Хоч ефект невеликий та спостерігався лише при прослуховуванні слів у короткі проміжки спаду мозкової активності, але він може допомогти у навчанні. Дослідження наразі опубліковане у вигляді препринта на сайті bioRxiv.

GIPHY

GIPHY

Як уві сні можна запам'ятати почуте?

Під час сну людина поступово втрачає свідомість, але все ще сприймає та реагує на події у середовищі. Мозок у цей час фільтрує сигнали ззовні, щоб вчасно прокинутися у випадку потенційної загрози, але толерує несуттєві зміни. Зокрема, недавнє дослідження показало, що у відповідь на незнайомі голоси уві сні зростає мозкова активність, вказуючи на посилення пильності. Зважаючи на це, вчені Бернського університету вирішили перевірити, чи запам'ятовує мозок події, які помітив під час сну. Вони залучили до дослідження 15 добровольців, яким під час сну з відстеженням мозкової активності зачитували 27 пар вигаданих іноземних слів та їхній переклад або лише самі незнайомі слова. Слова звучали під час фази повільного сну у момент піка або спаду активності, кожен із яких триває приблизно по пів секунди.

Яких успіхів досягли навчанням уві сні?

Через 12 та 36 годин після просинання учасників перевірили щодо того, як вони запам'ятали почуті уві сні слова. Для цього їм знову зачитували слова та просили віднести їх до правильної категорії: тварини, місця або інструменти. Перше тестування показало, що люди впоралися із завданням не краще, ніж якби відповідали навмання. Однак через 36 годин відсоток правильних відповідей склав 41 відсоток, тоді як у випадку збігу він мав скласти лише близько 33 відсотків. Але це стосувалося лише групи, яка чула незнайомі слова під час спаду активності, а не піку. Вчені припускають, це пов'язано з тим, що під час піків мозок займається закріпленням у пам'яті спогадів, отриманих під час неспання, та підтриманням самого стану сну, тоді як у період спаду активності відкритий до нової інформації. Можливо, ці знання допоможуть розробити ефективніші підходи до навчання та психотерапії через несвідоме сприйняття.