Прикраси льодовикового періоду вказали на дев'ять культур первісних європейців

Прикраси з останнього льодовикового періоду вказали науковцям на існування у ті часи принаймні дев'яти культурних груп серед європейців. На думку дослідників, які проаналізували тисячі артефактів віком десятки тисяч років, за прикрасами тодішні люди могли ідентифікувати себе та розрізняти за ними походження незнайомців. Про дослідження повідомляє сайт журналу Science, а стаття науковців вийшла у журналі Nature Human Behaviour.

Мушлі, з яких робили прикраси європейці льодовикового періоду. Jack Baker et al. / Science, 2024

Мушлі, з яких робили прикраси європейці льодовикового періоду. Jack Baker et al. / Science, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чим прикраси привернули увагу науковців?

Європейці 34-24 тисячі років тому, коли все ще тривав останній льодовиковий період, залишили по собі велику кількість подібних артефактів. Серед них — не лише зброя, а й приклади мистецтва, які вказували, що тодішні люди не просто виживали у важких умовах, а й процвітали. Наприклад, у різних частинах Європи знаходили фігурки оголених жінок, відомі як палеолітичні Венери, що пов'язані з культом родючості. Зважаючи на поширеність і подібність таких культурних решток, археологи довго вважали, що всі європейці у ті часи представляли єдину культуру, названу Ґраветтською.

Карта людських решток Ґраветтської культури. Jack Baker et al. / Science, 2024

Карта людських решток Ґраветтської культури. Jack Baker et al. / Science, 2024

Однак нещодавні знахідки знарядь праці, поховань і особливостей ДНК навели на думку про існування більш ніж одної культури європейців. І вчені Університету Бордо припустили, що вказати на них детальніше могли б численні та різноманітні прикраси, що їх знаходили на місці колишніх поселень первісних людей.

Про що розповіли прикраси?

Дослідники проаналізували тисячі намистин віком від 34 до 24 тисяч років, які знайшли на 112 локаціях — стародавніх поселеннях та похованнях по всій Європі. Вони виділили 134 типи прикрас, беручи за основу матеріал та дизайн намистин. Порівнюючи прикраси на різних територіях, науковці дійшли висновку, що їх можна розділити на дев'ять груп. Наприклад, люди, що жили на території Східної Слобожанщини біля теперішнього Воронежу, віддавали перевагу прикрасам із каменю та зубів благородного оленя, тоді як жителі північно-західної частини Європи — трубчастим мушлям молюсків Dentalium. Таким чином, кожна культурна група дотримувалася власних традицій у виготовленні прикрас, завдяки чому вони могли розпізнавати у чужинцях приналежність до іншої групи.

Типи прикрас, знайдених на локаціях представників Ґраветтської культури. Jack Baker et al. / Science, 2024

Типи прикрас, знайдених на локаціях представників Ґраветтської культури. Jack Baker et al. / Science, 2024

Водночас автори зазначили, що основані на прикрасах дев'ять груп узгоджуються з минулими генетичними дослідженнями, які вказали на дві головні лінії європейців у часи Ґраветтської культури, лишень додаючи уточнення щодо існування підгруп. Нові результати вказують, що спільне походження не обов'язково має означати спільні традиції. А часом, навпаки, люди з генетично різних популяцій, як особи з території теперішніх Бельгії та Франції, можуть набувати спільних уподобань у мистецтві.

  • Прикрасу, що є одним із найстаріших прикладів використання символів, нещодавно знайшли в Ізраїлі. Це кістка тура віком 120 тисяч років, на якій вирізьблені паралельні лінії.