Прибуття людей на територію Китаю відсунули на п'ять тисячоліть назад

Датування відкладень із численними артефактами людської культури вказало, що люди анатомічно сучасного типу прибули на територію Китаю ще приблизно 45 тисяч років тому, що близько на п'ять тисячоліть раніше, ніж вважалося дотепер. Імовірно, люди дісталися нової місцевості північним шляхом через сучасний Сибір та Монголію, пише New Scientist. Відповідна стаття вийшла у журналі Nature Ecology & Evolution.

Esteban De Armas / Alamy

Esteban De Armas / Alamy


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як виявили неточності оцінювання?

Поширення людей Homo sapiens по євразійському континенту багато в чому залишається нерозкритим питанням, особливо щодо термінів прибуття у різні частини континенту. Попередні дослідження вказували, що на території Китаю люди анатомічно сучасного типу жили вже 40 тисяч років тому, однак коли вони з'явилися і де — точно невідомо. Прагнучи з'ясувати більше, науковці Китайської академії наук, Університету Гріффіта, Університету Бергена та Пекінського університету з колегами взялися дослідити багату на артефакти локацію Шію (Shiyu) на півночі Китаю. Її виявили ще 1963 року, і під час наступних розкопок віднайшли у 30 метрах відкладень понад 15 тисяч кам'яних артефактів, 5 000 фрагментів зубів, численні кістки ссавців, зокрема одну кістку людини. Але майже всі ці знахідки на сьогодні втрачені, тож дослідники вирішили повторно провести розкопки та оцінювання віку відкладень, у яких збереглися цінні артефакти.

Що вдалося уточнити?

Вчені успішно датували 15 шарів відкладень та 10 кісток і зубів тварин. Шар, у якому виявили пов'язані з людиною знахідки, мав вік 44 600 років. Це означає, що вже у той час сучасні люди жили принаймні на півночі Китаю. До цього часу найстарішим свідченням життя людей на цій території були знахідки з печери Тянюань біля Пекіну, вік яких складає близько 40 тисяч років. Від молодших пам'яток Шію також вирізняється відсутністю слідів використання вохри та червоного пігменту на артефактах, різноманітних невеликих прикрас.

Крім цього, при розкопках Шію вчені виявили артефакти не лише з місцевих порід, а і з обсидіану, відомих джерел якого поблизу немає. Однак матеріал найбільше схожий на той, що міститься у горах Чанбайшань на півночі Китаю за 800 кілометрів від Шію та на Далекому Сході Росії за 1 000 кілометрів. Це є найдавнішим на сьогодні свідченням транспортування на довгі відстані матеріалів мисливців-збирачів у Східній Азії.

  • Нещодавно відсунули на тисячоліття назад і прибуття людей до Північної Америки. Сліди ніг вказали, що люди жили там ще 21 тисячу років тому, тоді як загальноприйнятою була думка про прибуття людей в Америку лише 13,5 тисячі років тому.