Позитивне навіювання пацієнтам під наркозом зменшило післяопераційний біль

Німецькі науковці з’ясували, що прослуховування заспокійливої музики та слів під час загальної анестезії може допомогти зменшити післяопераційний біль. Така процедура дозволила зменшити використання опіоїдних знеболювальних на 34 відсотки, а больові відчуття — на 25 відсотків. Дослідження оприлюднили в журналі The BMJ.

Scrubs / NBC, 2001

Scrubs / NBC, 2001

Звідки взялася така ідея?

Анестезією називають стан відсутності чутливості, хоча певні дослідження свідчать про те, що наша слухова система залишається незміненою. Відомі випадки, коли пацієнти під наркозом чули розмови лікарів під час операції та навіть ненадовго приходили до тями. Хоча здебільшого оперовані мають неясні спогади про своє пробудження, такий досвід може мати різко негативні наслідки для пацієнтів, включно з посттравматичним стресовим розладом. Деякі дослідники припускали, що уникнути або зменшити їх можуть заспокійливі слова та звуки, що звучать для пацієнтів під загальною анестезією. Хоча це не зменшило больові відчуття під час втручання та психологічний стрес, з’ясувалося, що позитивні звуки допомогли знизити використання післяопераційних опіоїдних знеболювальних, що мають серйозні побічні дії, та прискорити одужання. Водночас результати отримані під час недостатньо якісних досліджень, тому науковці з Рурського університету в Бохумі та Регенсбурзького університету присвятили свою недавню роботу детальнішому вивченню цього явища.

Яке дослідження провели?

Вивчення ґрунтувалося на хірургічних втручаннях, які планово провели 385 пацієнтам віком від 18 до 70 років, чиї операції цих людей тривали від одного до трьох годин. Учасників випадковим чином розподілили на дві групи. Пацієнтам із першої групи під час операції давали прослуховувати через навушник запис, створений за принципами гіпнотерапії, що звучав повторювано по 20 хвилин із перервами між ними по 10 хвилин. Учасники, будучи без тями, слухали про компетентність хірургів та анестезіологів, контроль болю, тривожності та відчуття впевненості на фоні музики для самогіпнозу. При цьому автори уникали слів та фраз, які стосувалися заперечень. Інша група піддослідних не прослуховувала запис.

Важливо, що перед дослідженням вчені оцінювали сугестивність та тривожність пацієнтів, а під час операції відстежували глибину наркозу за допомогою електроенцефалограми мозку.

Як запис вплинув на пацієнтів?

Жоден із пацієнтів не повідомив після операції, що пам’ятає пор навушник або прослуховування аудіозапису. Також лікарі не помітили в них ознак пробудження під час втручання. Протягом перших двох годин пацієнтів просили оцінити важкість болю по шкалі від 0 (відсутність болю) до 10 (нестерпний біль). Опіоїдні знеболювальні отримали лише ті, хто вказав на 3 чи більше балів.

Доза знеболювальних у групі, що слухала запис, у середньому на 28 відсотків була нижчою за контрольну групу. А протягом наступних 22 годин вона знизилася до 34 відсотків, а середня оцінка болю була на 25 відсотків нижчою, ніж в контрольній групі. Загалом без знеболювальних обійшлися 70 пацієнтів після операції із записом, та 39, які не слухали його.

Хоча дослідники вказують на суттєвий позитивний вплив аудіопрослуховування під наркозом, дослідження має певні обмеження. Наприклад, невідомо, що саме та як саме вплинуло на пацієнтів — заспокійлива музика, слова або ж їхня комбінація. До того ж вчені не враховували тип хірургічного втручання.