Пожиттєву фертильність голих землекопів пояснили необмеженими яйцеклітинами

Науковці зі США та Канади уточнили механізм підтримання фертильності у самок голих землекопів протягом усього життя. З'ясувалося, на відміну від інших ссавців, у цих тварин яйцеклітини продовжують утворюватися і в дорослому віці, постійно поповнюючи їхню кількість. Детальніше вивчення цього механізму може допомогти у розробленні лікування чи відтермінування менопаузи у людей. Результати опубліковані у статті журналу Nature Communications.

Heterocephalus glaber.  Meghan Murphy, Smithsonian's National Zoo / Flickr

Heterocephalus glaber. Meghan Murphy, Smithsonian's National Zoo / Flickr


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал! А ще у нас є ютуб 🎬


Чим особливі самки землекопів?

Голі землекопи (Heterocephalus glaber) представляють цінність для науковців з низки причин. Серед них малочутлива до болю шкіра, стійкість до ракових захворювань, надзвичайна тривалість життя як для гризунів, що перевищує 30 років, відсутність зростання ризику смерті з віком, а також соціальна структура колоній, подібна до такої у бджіл, де розмножується лише одна самка, а решта є статево незрілими. При цьому королева колонії може не втрачати фертильності протягом усього життя. Це вкрай незвично для ссавців, у яких самки народжуються з обмеженим оваріальним резервом, тобто кількістю яйцеклітин, яка з віком ще більше скорочується через овуляції, але головно внаслідок загибелі клітин.

У механізмах плодючості голих землекопів, що могли б допомогти у лікуванні репродуктивних порушень у людей, розбиралися науковці Університету Пітсбурга й Корнельського університету з колегами зі США та Канади.

У чому секрет пожиттєвого розмноження голих землекопів?

Вчені дослідили яєчники голих землекопів, добуті на різних стадіях життя самок — від першого до 90 дня життя, порівнюючи їх із мишами, чия репродуктивна система більш схожа до людської. На усіх цих стадіях землекопи виділилися незвичайно великою кількістю статевих клітин у яєчниках, що іноді у 95 разів перевищувала таку у мишей.

І якщо у мишей вже на п'ятому дні життя були сформовані примордіальні фолікули, які вміщують незрілі статеві клітини, то у голих землекопів їх почали помічати лише з восьмого дня життя, але на третьому місяці виявлялися статеві клітини та фолікули різної стадії розвитку. Окрім того, зважаючи на попередні результати вивчення 3-10-річних самок голих землекопів, схоже, що утворення попередників яйцеклітин продовжує відбуватися протягом багатьох років після народження завдяки збереженню невеликої популяції первинних статевих клітин, що активно діляться.

Цікаво також те, що статеві клітини, здатні по поділу, є і в підлеглих дорослих самок голих землекопів, а не лише в королеви. Коли таких самок відділяли від колонії і поміщали окремо з самцями на кілька тижнів, вони ставали фертильними. Цей механізм їм стає в пригоді, коли королева помирає і її місце виборює хтось із підлеглих. Можливо, схожий механізм активації можна застосувати у людей, які досягли менопаузи, але треба детально дослідити його чинники, щоб це з'ясувати.