Повернення свідомості після наркозу почалося з префронтальної кори

Під час виходу із загальної анестезії мозок повертає активність не одночасно, а поступово. Так, ділянка префронтальної кори, яка відповідає за розв'язання проблем, активізується однією з найперших, тоді як інші функції, приміром, уважність, відновлюються помітно довше. До такого висновку дійшли американські вчені, коли простежили за виходом з тривалого наркозу тридцяти учасників дослідження. Результати опубліковані в журналі eLife.

Medpage

Medpage

Що спонукало до цього вивчення?

Загальна анестезія, або наркоз, дає змогу тимчасово і в контрольованій манері ввести людину у несвідомий стан. Без неї величезну кількість хірургічних операцій стало б неможливо провести. Але попри те, що наркоз використовують вже понад 150 років і максимально безпечно, лікарі та вчені все ще не до кінця розуміють його механізми. Зокрема, невідомо, як мозок повертається до свідомості після припинення дії препарату для анестезії. Між тим, ці знання допомогли б не тільки анестезіологам, а й дослідникам, які вивчають на прикладі наркозу відновлення свідомості після сну та коми. Одне з припущень вказує, що мозок «прокидається» потроху, але весь одразу, а інше полягає у тому, що окремі ділянки мозку активізуються почергово. З'ясувати, як все насправді, вирішили вчені з Медичної школи Мічиганського університету та Медичної школи Перельмана Університету Пенсильванії.

Яким було дослідження вчених?

До проведення дослідів запросили 60 здорових учасників. 30 добровольців в експериментальній групі ввели у наркоз тривалістю три години за допомогою анестетиків пропофолу та ізофлурану, а 30 учасників контрольної групи не проходили загальну анестезію.

За мозковою активністю всіх учасників науковці стежили за допомогою електроенцефалографії, яку проводили до, під час та після наркозу. Крім цього, піддослідні проходили когнітивні тести до анестезії, одразу після неї, а потім ще кожні 30 хвилин протягом трьох годин. Тести були створені таким чином, щоб виміряти швидкість реакції, пам'ять та інші розумові показники, як-от здатність до абстрактного мислення.

Що нового вдалося дізнатися?

Електроенцефалографія показала, що мозок справді повертається до свідомості не весь одразу, а поступово частинами. Так, однією з перших активізувалася безпосередньо перед пробудженням префронтальна кора головного мозку, яка бере участь в абстрактному розв'язанні проблем. Натомість такі функції як швидка реакція та уважність поверталися суттєво повільніше. Автори поки що не знають, чому свідомість повертається після наркозу саме таким чином, але мають деякі припущення. З еволюційної точки зору здається корисною, якщо хтось раптово прокидається від загрози, можливість швидко оцінити ситуацію та згенерувати план дій.

Порівняння результатів когнітивних тестів учасників показало, що протягом трьох годин когнітивні здібності повертаються до свого нормального стану. При цьому, згідно з опитуванням після дослідів, наркоз не мав негативних наслідків на режим сну добровольців. Автори висновують, що їхні результати вказують на високу гнучкість здорового людського мозку, навіть після тривалої анестезії. Дослідження може допомогти зрозуміти, чому деякі люди переживають протягом днів або навіть тижнів після наркозу та операції когнітивні розлади, оскільки, схоже, річ не в негативному впливі анестетиків. Також можливо, що терапія, націлена на префронтальну кору мозку, може сприяти поверненню свідомості людям, які мають її розлади у зв'язку з травмою, або які важко відходять від наркозу.