Посилення ураганів змусило переосмислити наявну шкалу для їх оцінки

Посилення ураганів у зв'язку з глобальним потеплінням змусило науковців переглянути оцінювання потужності цього погодного явища. Зокрема, дедалі частіше загальноприйнятої п'ятибальної шкали для вимірювання збитку від ураганів виявляється недостатньо. Науковці міркують, що у теперішніх реаліях доцільно її розширити щонайменше до шести балів, повідомляє New Scientist. Дослідження опубліковане у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Зображення урагану Іда біля Нового Орлеану у серпні 2021 року. Brian McGowan / Unsplash

Зображення урагану Іда біля Нового Орлеану у серпні 2021 року. Brian McGowan / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що відбувається з ураганами?

Згідно із загальноприйнятою шкалою Саффіра — Сімпсона, урагани можна розділити за потужністю та збитковістю на п'ять категорій. Кожна з них характеризується зростанням швидкості вітру приблизно на 30-50 кілометрів на годину від попередньої. Остання, п'ята категорія, описує циклон зі швидкістю вітру 252 і більше кілометрів на годину, який руйнує дерева, будинки та вимагає евакуації людей із прибережних територій.

Однак вчені з Національної лабораторії Лоуренса в Берклі та Університету Вісконсину в Медісоні звернули увагу, що урагани стають сильнішими і частішими. За період 1980-2021 років із 197 тропічних циклонів п'ятої категорії половина сталися в останні 17 років. А п'ять найпотужніших із них сталися в останні дев'ять років. При цьому деякі з них мали вітри, що перевищували за швидкістю нижню межу п'ятої категорії на 63-97 кілометрів на годину. Із цього автори висновують, що сучасні шторми більше відповідали б принаймні шостій категорії, якщо розширити шкалу Саффіра — Сімпсона. Обговорення цієї можливості, на думку вчених, допоможе підвищити обізнаність громадськості щодо ризиків від глобального потепління.

  • Окрім того, що урагани стають сильнішими, вони ще й довше вирують на великій потужності після виходу на берег, показало одне з досліджень.