Команда інженерів Каліфорнійського технологічного інституту розробили пристрій для пошуку життя на Марсі, який працюватиме від бортової батареї. Він шукатиме сліди органічних кислот, використовуючи електрофорез. Прототип успішно протестували в чілійській пустелі, про що вчені повідомили у статті в журналі Analytical Chemistry.
Що розробили інженери?
Вчені представили портативний автоматичний прилад, який поєднує в собі електроаналітичний та спектроскопічний метод лазерно-стимульованої флуоресценції для пошуку в марсіанському ґрунті ознак життя за органічними кислотами. Електроаналітичний метод використовується для розділення великих органічних молекул, зокрема, біологічних. І для цього в пристрій було вмонтовано два мікрочіпи, один з яких попередньо обробляє і маркує зразок ґрунту, змішаний з водою, а інший розділяє в ньому з'єднання. Потім система лазерно-стимульованої флуоресценції(LIF) перевіряє, чи пов'язані будь-які з цих сполук з живими організмами. LIF полягає у збудженні атомів речовини лазером, подальша флуоресценція яких фіксується фотодетектором.
Прототип вже був протестований в чилійській пустелі, у змодельованих умовах марсіанської місії. Він успішно виявив амінокислоти в концентраціях до однієї частинки на мільярд в зразках ґрунту, пробурених з різних географічних точок. За словами вчених, його чутливість була на три порядки вища, ніж у використовуваних сьогодні систем.
Чому він шукатиме життя краще?
Якщо марсохід, наприклад відправлений цього літа “Персеверанс”, коли-небудь виявить ознаки життя на Марсі, то швидше за все вони будуть в формі сполук, виділених з ґрунту. У попередніх місіях на Марс зазвичай аналізували зразки ґрунту, використовуючи газову хроматографію - метод аналізу сумішей речовин, що ґрунтується на різному розподілі молекул в динамічних умовах та мас-спектрометрію - визначення хімічного складу речовини за її спектром. Однак, на думку вчених, такий підхід може і не виявити такі речовини, як органічні кислоти, особливо якщо в зразку також присутні солі, мінерали або вода.