Популярні застосунки для визначення рослин виявилися неефективними

Ірландські й британські вчені визначили ефективність шести популярних застосунків у визначенні виду рослин за фото. З'ясувалося, що більшість із них краще визначають вид за квітками, ніж листками, але їхня точність не перевищує 88 відсотків, а в деяких сягає лише близько 4 відсотків. Результати опубліковані в журналі PLOS ONE.

Kelly Sikkema / Unsplash

Kelly Sikkema / Unsplash

Що це за застосунки-визначники?

Для багатьох людей важко визначити рослини, що їх оточують. Щоб допомогти їм, низка компаній розробили застосунки для смартфону, які визначають рослину, часто до рівня виду, на основі її фотографії. Ця технологія є хорошим способом заохотити більше людей досліджувати довкілля, але наскільки вона точна — достеменно не вивчено. Тому вчені Університету Голвей та Університету Лідса вирішили самостійно порівняти точність визначення рослин шістьма популярними безкоштовними застосунками: Plant Net, Leaf Snap, Plant Snap, Google Lens, Seek, iNaturalist. За допомогою них вчені визначали по фото 38 видів рослин, притаманних чотирьом ірландським локаціям.

Який застосунок впорався найкраще?

Ефективність застосунків дуже різнилася. Найкращими виявилися Plant Net та Leaf Snap. Вони з першого разу визначали рослину за квіткою з точністю 88,2 та 83,6 відсотка відповідно, а за листками — з точністю 80,4 та 77,1 відсотка відповідно. Google Lens правильно визначив 67,9 відсотка квіток і 55 відсотків листків, Seek — 52,1 відсотка квіток і 22,9 відсотка листків. Застосунок Plant Snap впорався з 35,7 відсотка квіток і 17,1 відсотка листків. iNaturalist виявився найменш точним, правильно вказавши вид рослини за квіткою лише у 3,6 відсотка випадків, а за листками — у 6,8 відсотка.

Зважаючи на результати, автори наголошують на тому, що хоч використання цих застосунків може допомогти у навчанні й виховуванні любові до природи, але слід обережно інтерпретувати їхні результати, особливо коли невідома рослина може бути отруйною чи іншим чином небезпечною.