Понад половина смертей від грипу настали через його довготривалі наслідки

Більша частина смертей та інвалідизації пацієнтів через грип сталися протягом місяців після інфікування, а не в гостру фазу хвороби, показало дослідження американських вчених. Результати свідчать, що подібно до ковіду, грип може набувати небезпечної довготривалої форми, через що потребує більше уваги лікарів і пацієнтів, зокрема щодо профілактики вакцинацією. Стаття опублікована у журналі The Lancet Infectious Diseases, коротко про неї пише The Guardian.

Unsplash

Unsplash

Яка загроза йде від довгого грипу?

Як з'ясувалося після численних спалахів, ковід небезпечний не лише у гострій фазі, а й може спричиняти довготривалі симптоми, які зберігаються місяцями. А оскільки сезонний грип є ще одним поширеним вірусним респіраторним захворюванням, вчені Вашингтонського університету зацікавилися, чи буває і він довгим, як ковід. Для цього вони проаналізували медичну історію 81 280 госпіталізованих з ковідом та 10 985 госпіталізованих з грипом, відстежуючи їхній стан протягом щонайменше 18 місяців від інфекції. І результати вказали, що хоч ковід супроводжується вищим ризиком смерті та повторної госпіталізації, обидві інфекції мають високий шанс спричинити тривалі наслідки. Так, в обох випадках більшість смертей та інвалідності ставалися протягом місяців після зараження, а не в перші 30 днів. Наприклад, якщо частота смерті від грипу в гостру фазу була 3,8 на 100 осіб, то в перші пів року довгого грипу — вже 10,17 і зростала з подовженням симптомів. При цьому тривалі наслідки грипу частіше охоплювали легені, ніж ковід, але за обох хвороб пацієнти мають підвищений ризик стикнутися з втомою, серцево-судинними, неврологічними та шлунково-кишковими симптомами через місяці після інфікування. Надалі вчені хочуть з'ясувати, чи є окремі когорти людей більш вразливими до довгого грипу, ніж інші.

  • Під час вагітності багато жінок уникають щеплення проти грипу, однак дослідження показує, що дарма. Так, вакцина проти грипу може захистити не лише саму жінку, а і її дитину у перші пів року її життя.