Поховання вказало на високу політичну роль жінок у культурі бронзового віку

Дослідники проаналізували знахідки з поховання La Almoloya на південному сході Іспанії, яке відносилося до Ель-Аргарської культури бронзового віку. На їхню думку, срібна діадема з могили, що належить жінці, є політичним та ідеологічним символом. Крім того, могила знаходилася під «палацом». Таким чином, вчені вважають, що управління у цій спільноті принаймні частково певний час належало жінкам. Стаття про це доступна у журналі Antiquity.

Срібна діадема, що належала жінці. J.A. Soldevilla / Arqueoecologia Social Mediterrània Research Group, Universitat Autònoma de Barcelona

Срібна діадема, що належала жінці. J.A. Soldevilla / Arqueoecologia Social Mediterrània Research Group, Universitat Autònoma de Barcelona

Якою була Ель-Аргарська культура?

Суспільство раннього бронзового віку Ель-Аргар процвітало у період між 2200 і 1550 роками до нашої ери. Воно знаходилося на південному сході Іберійського царства, зараз ця територія належить Іспанії. Це суспільство характеризується складною системою поселень, міськими центрами з монументальними спорудами, розвинутим розподілом праці, внутрішніми похованнями, політичними кордонами та інституційним насильством — усе в контексті розділеного на класи населення. Крім того, у жіночих могилах Ель-Аргара археологи знаходили виняткові символічні предмети, наприклад, срібні діадеми. Потенційно такі знахідки можуть вказувати на визначну політичну роль та статус жінок у цьому суспільстві. Крім того, діадеми завжди знаходили поруч з великим розмаїттям надгробних речей, включаючи намиста, срібні та мідні прикраси, ножі, шила та кераміку. Вчені вважали, що поховані з діадемами жінки могли бути або правительками, або дружинами правителів.

Срібні діадеми та інші вироби, знайдені в могилах Ель-Аргарської культури. Siret & Siret 1887

Срібні діадеми та інші вироби, знайдені в могилах Ель-Аргарської культури. Siret & Siret 1887

Що аналізували дослідники?

Кілька років тому археологи розкопали нову велику овальну могилу на ділянці під назвою La Almoloya. Могила знаходилася під підлогою кімнати. У ній вчені знайшли тіла жінки та чоловіка у зігнутих позах, вік яких на момент смерті становив 25–30 та 35–40 років відповідно. Чоловік був похований першим, він лежав на лівому боці. Жінка лежала зверху, на спині, частково перекриваючи чоловіка. Радіовуглецевий аналіз показав, що обидві людини померли в середині XVII століття до нашої ери, на піку розвитку Ель-Аргарської культури. Жінка мала срібну діадему на голові, а також інші прикраси. Більшість серед 29 коштовних предметів у могилі, і зокрема срібні, асоційовані саме з нею.

Знайдені у могилі прикраси. J.A. Soldevilla / Arqueoecologia Social Mediterrània Research Group, Universitat Autònoma de Barcelona

Знайдені у могилі прикраси. J.A. Soldevilla / Arqueoecologia Social Mediterrània Research Group, Universitat Autònoma de Barcelona

Аналіз ДНК показав, що ці люди не були родичами. Але, можливо, вони були одруженими. Крім того, похована під іншою будівлею неподалік маленька дівчинка, імовірніше за все, була їхньою дочкою. На момент смерті жінка мала гостру хворобу легень, а на тілі чоловіка знайшли сліди давніх травм, що загоїлися, та особливості, які вказують на довгу фізичну активність, зокрема, їзду на конях. Він був похований з кинджалом, тож, скоріше за все, був воїном.

Ще однією унікальністю цієї могили є будівля, у якій вона була розміщена. Вона була великою і частково знаходилася під землею. Одна з її кімнат містила лави, де могли поміститися до 50 осіб. Можливо, її використовували для нарад. Увесь житловий комплекс можна назвати палацом, оскільки він поєднує в одній будівлі житлові, економічні та політичні функції. Через короткий час після поховання жінки він згорів.

Про що усе це свідчить?

Знахідка піднімає питання, чи мали жінки реальну владу в цій культурі, або ж були наділені символічною владою. У той час як жінок високих класів Ель-Аргара ховали з діадемами, чоловіків переважно ховали з мечами та кинджалами. Ці чоловіки були поховані з меншою кількістю особистих прикрас, ніж жінки того ж класу, і ніколи асоційовані з чоловіками предмети у могилах не мали символічного (політичного чи ідеологічного) характеру. Дослідники роблять висновок, що певні чоловіки відігравали у цій культурі виконавчу роль, але ідеологічна легітимація, а також, можливо, уряд, належали певним жінкам.