Планетологи створили тривимірну модель північного полюса Марса

За майже чотирма тисячами радарограм, отриманих за допомогою радара SHARAD на борту орбітальної станції MRO, планетологам вдалося побудувати тривимірну модель північного полюса Марса. Радар здатен досліджувати надра планети на глибині до 4 кілометрів, а завдяки 3D-візуалізації цих даних, вчені отримали детальне зображення як рівнин, так і найменших підповерхневих шарів цього регіону планети. Результати своєї масштабної роботи дослідники опублікували у журналі The Planetary Science Journal.

Близько 1 200 кілометрів поверхні Planum Boreum, де чорна пляма в середині (близько 300 кілометрів) є зоною відсутності даних через положення MRO на орбіті. PSI / ASI / JPL / NASA

Близько 1 200 кілометрів поверхні Planum Boreum, де чорна пляма в середині (близько 300 кілометрів) є зоною відсутності даних через положення MRO на орбіті. PSI / ASI / JPL / NASA

Що знаходиться на північному полюсі Марса?

Planum Boreum — це широкий купол, що формує рельєф полярної шапки Марса та височіє над Великою Північною рівниною — найбільшою низовиною на планеті. Базальні відкладення марсіанської полярної шапки перекриваються тонкими шарами з високим вмістом водяної криги, а також мають цікаву структуру з розшарувань, розломів та ударних кратерів. І ці особливості рельєфу могли б допомогти планетологам розкрити деталі кліматичних процесів, що спіткали Марс у його минулому.

Тож у цій роботі американські та канадські вчені вирішили скористатися даними орбітальної станції Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), що з 2006 року стежить зокрема і за Planum Boreum за допомогою свого радара Shallow Radar (SHARAD). Радар отримує двовимірні радарограми з відбитих від поверхні планети радіосигналів на частоті від 15 до 25 мегагерців, які дозволяють «проникнути» на глибину чотирьох кілометрів.

Як створили його 3D-мапу?

Склавши кадр за кадром 3 399 таких радарограм, зібраних з грудня 2006 року по вересень 2019 року, авторам цієї роботи вдалося отримати більш детальний і широкий погляд на внутрішню структуру Planum Boreum, що стане у пригоді в майбутніх дослідженнях Червоної планети.

Також раніше ми розповідали, як радар європейської орбітальної станції «Марс-експрес», що також стежить за Марсом, змусив вчених засумніватися у природі марсіанських озер на південному полюсі. Вони можуть бути вулканічними породами. Втім, радар, що працює «на місці», на борту китайського марсохода, відшукав сліди повеней у рівнині Утопія.