Північні олені зрозуміли жестові команди людей

Дослідження фінських та французьких науковців свідчить, що північні олені можуть розуміти людські команди, подані жестами, всупереч тому, що не є цілком одомашненими тваринами. Результати опубліковані в Journal of Comparative Psychology.

Експериментатор вказує оленю на коробку з лишайником. University of Turku

Експериментатор вказує оленю на коробку з лишайником. University of Turku

Що незвичайного у вміннях оленів?

Люди природно розуміють і спілкуються один з одним за допомогою жестів, наприклад, показуючи на предмет для привернення до нього уваги. Для інших видів тварин, яким це не властиво, розуміння таких знаків ускладнене, але коли присутнє, то вважається наслідком одомашнення. Між тим, вміння розуміти людські вказівки виявляли і в не приручених тварин. А вчені Університету Турку та Турського університету провели досліди з вісьмома північними оленями (Rangifer tarandus tarandus), які є напіводомашненими, оскільки використовуються як в'ючні тварини лише у зимові періоди, а в інший час живуть на волі, маючи обмежений контакт і досвід тренувань із людиною.

Як впоралися олені?

Перед оленями розмістили дві закриті коробки з лишайниками, а відтак експериментатор жестом вказав тварині, до котрої з них слід підійти, подивився на неї та зробив до неї крок. Дослід повторили 10 разів. Четверо молодих і недосвідчених оленів так і не зрозуміли, чого від них хоче людина, мали через це ознаки стресу і не дуже хотіли брати участь у дослідженні далі. Натомість четверо старших і більш знайомих з людьми оленів були мотивованішими. Двоє з них у 9 з 10 тестувань правильно слідували вказівкам експериментатора. Вчені вважають ці результати свідченням того, що тварини можуть навчатися комунікації з людиною навіть без близького й постійного контакту. Крім цього, автори зацікавлені у подальшому дослідженні когнітивних здібностей маловивчених у цьому плані північних оленів.