Під гідротермальним джерелом на дні океану виявили нову екосистему

На дні Тихого океану під глибоководним гідротермальним джерелом морські біологи виявили цілу екосистему з новими видами тварин, що виживають в екстремальних умовах темноти, низької концентрації кисню та високої концентрації потенційно токсичних хімічних сполук. Про відкриття, зроблене за допомогою підводного робота, пишуть австрійські науковці на сайті Інституту океанічних досліджень імені Шмідтів.

Погонофори та глибоководні риби біля гідротермального джерела. Schmidt Ocean Institute

Погонофори та глибоководні риби біля гідротермального джерела. Schmidt Ocean Institute

Як знайшли нову екосистему?

Міжнародна група дослідників зі США, Європи та Коста-Рики провела 30-денну експедицію поблизу Східнотихоокеанської височини на дні океану, уздовж якого розташовані численні гідротермальні джерела — чорні й білі курці. Вчені використовували дистанційно керований підводний апарт, щоб взяти зразки підводних матеріалів для вивчення та зафільмувати середовище на відео. Та перевернувши шматок вулканічної кори одного з чорних курців на глибині 2 500 метрів, біологи відкрили цілу печерну систему, яку населяли численні черви, молюски та бактерії, що використовують як джерело енергії хімічні сполуки, вивільнені з джерел.

Тварини з-під гідротермального джерела на перевернутому догори шматку кори. Schmidt Ocean Institute

Тварини з-під гідротермального джерела на перевернутому догори шматку кори. Schmidt Ocean Institute

До цього часу вчені знали та досліджували угруповання різних форм життя на підводних гарячих джерелах, але не заглядали під них. Однак помірна температура в приблизно 25 градусів Цельсія дозволила життю процвітати й там.

Науковці розповідають про експедицію з вивчення життя під гідротермальними джерелами на дні океану. Schmidt Ocean / Youtube

Особливу увагу дослідників привернули черви погонофори. Їх часто знаходять на поверхні гідротермальних джерел, де вони є звичними жителями, однак вкрай рідко помічали їхніх личинок у воді над джерелами, залишаючи без відповіді питання про їхнє розселення. Тепер науковці запідозрили, що погонофори розселяються під землею, використовуючи потоки гідротермальних джерел. Думка підтвердилася, коли науковці прикріпили сітчасті ящики, що перешкоджали потраплянню всередину них істот ззовні, до тріщин у корі, крізь які йдуть потоки. Через кілька днів ящики забрали і виявили в них істот, що живуть під гідротермальними джерелами. вони могли потрапити до ящиків лише знизу. Найближчі місяці науковці ще вивчатимуть виявлену ними невідому екосистему.