Перетворення на заповідники одного відсотка суші запобіжить найближчим вимиранням тварин і рослин

Екологи підрахували, що можна урятувати більшість видів тварин та рослин від зникнення, створивши заповідні зони усього на 1,22 відсотка площі суші, на яких і проживають ці рідкісні види. Вони також визначили, що для досягнення цієї мети потрібно 52,5 мільярди доларів на рік протягом наступних п’яти років. Усе це для того, щоб досягти цілі ООН зі збереження 30 відсотків поверхні планети у незміненому стані до 2030 року. Результати дослідження опублікували у журналі Frontiers in Science.

Африканські гієнові собаки, що знаходяться під загрозою зникнення, у національному парку Південна Луангва, Замбія. Nature Picture Library / Alamy

Африканські гієнові собаки, що знаходяться під загрозою зникнення, у національному парку Південна Луангва, Замбія. Nature Picture Library / Alamy

Де пропонують створити заповідні зони?

Автори дослідження нарахували 16 825 «обов’язкових для збереження» зон загальною площею 164 мільйони гектарів, на яких проживають найрідкісніші види тварин та рослин. 75 відсотків цієї території знаходиться у тропічних лісах Південної та Центральної Америки, Карибського регіону, Південної Азії, Австралії та Африки. Науковці також визначили п’ять країн, у яких була найбільша концентрація таких зон, це Філіпіни, Бразилія, Індонезія, Мадагаскар та Колумбія.

Автори дослідження зауважили, що, хоча за останні п’ять років на 1,2 мільйона кілометрів квадратних збільшилися площі заповідних зон, лише сім відсотків цієї території — це «обов’язкові для збереження» зони, які є домівкою для видів під найбільшою загрозою зникнення. Науковці підкреслюють, що результати їхнього дослідження допоможуть встановити короткострокові цілі для збереження біорізноманіття у рамках глобальних цілей ООН.

  • Науковці підрахували, що через діяльність людини горили та шимпанзе Африки можуть втратити до 94 відсотків своїх ареалів до 2050 року, якщо не зменшаться викиди парникових газів, і до 85 відсотків — якщо вдасться зменшити викиди і перейти до більш сталого використання ресурсів.