Перетворення лімфовузлів на печінки вперше протестували на людині

Лікарі вперше випробували на людині експериментальну терапію з перетворення лімфатичних вузлів на мініатюрні печінки. Її провели ще 25 березня: протягом 10-хвилинної процедури пацієнтові локалізували лімфовузли шиї та ввели у них суспензію клітин печінки ін'єкцією. Однак пройдуть місяці, перш ніж лікарі зможуть оцінити ефективність втручання. Дотепер його успішно випробовували на мишах, собаках і свинях. Про лікування повідомляє New Scientist.

Суспензія з клітинами печінки. LyGenesis

Суспензія з клітинами печінки. LyGenesis


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Яким чином лімфовузли стануть печінкою?

Дослідники дійшли до нової ідеї, коли випадково помітили, що хоч донорські клітини печінки не вижили в ураженій печінці реципієнтів-мишей, але прижилися у лімфовузлах черевної порожнини, куди їх майже навмання ввели. Відтак, коли клітини вводили в лімфовузли вже прицільно, вони так само приживалися в органах. А з часом вони ще й ділилися та перетворювалися на маленькі функціональні копії печінки на місці лімфовузлів.

Вчені подумали, що кілька таких перетворених лімфовузлів із сотень у тілі дорослої людини могли б замінити печінку при її важких ушкодженнях. Це могло б допомогти десяткам тисяч пацієнтів, які марно чекають на підхожих донорів. Одна донорська печінка зараз може допомогти лише одній людині, але якщо використовувати лише її клітини, то її вистачило б на щонайменше 75 пацієнтів. Однак поки невідомо, якою мірою може допомогти втручання. Можливо, що лише як тимчасове рішення, поки пацієнти очікують на донорський орган. Щоб дізнатися це, лікарі проведуть експериментальне лікування ще 11 людям найближчим часом.

  • Альтернативою пересадки печінки від людей розглядають трансплантацію органа від свиней. Печінку спеціально для донорства вирощеної свині нещодавно вперше під'єднали до тіла людини.