Павуки виявилися переносниками антибіотикорезистентних бактерій

Ірландські біологи виявили в павуків, поширених на заході та півночі Європи, резистентних до кількох антибіотиків бактерій. Це може пояснити випадки виникнення важких шкірних інфекцій після укусів інвазійного виду несправжньої чорної вдови Steatoda nobilis, пишуть вчені у журналі Scientific Reports.

Rainer Breitling

Rainer Breitling

Павуки як джерело інфекцій?

Бактеріальні інфекції представляють велику загрозу для людського здоров’я. Особливо зараз, коли через надмірне використання антибіотиків, дедалі більше бактерій набувають стійкості до них, а інші методи боротьби з патогенами є не такими ефективними. Зазвичай джерелом антибіотикорезистентних бактерій є лікарні та хворі люди, але важливим резервуаром таких збудників можуть бути й тварини, з якими ми тісно співіснуємо. Однією з перших спадає думка на пацюків, але з павуками ми контактуємо набагато частіше. Вони поїдають найрізноманітнішу здобич, інколи навіть падло, але їхня імунна система захищає їх від мікробів. Проте укуси деяких павуків у людей можуть проявлятися важкими шкірними інфекціями, що важко піддаються лікуванню. Вчені з Ірландського національного університету вирішили дослідити, чи можуть павуки передавати через укуси небезпечних бактерій або ж інфекції після їхнього нападу викликані вторинним зараженням збудниками з довкілля.

Як досліджували питання?

Науковці зібрали з вулиць та садів декілька особин трьох поширених на значній частині Європи павуків: несправжньої чорної вдови Steatoda nobilis, чиї укуси найчастіше пов’язані з розвитком бактеріальних інфекцій в Європі, Amaurobius similis та гігантського хатнього павука Eratigena atrica. Останні два хоч і можуть вкусити людину, але їхні укуси не часто викликають ускладнення. У лабораторіях вчені взяли мазки для мікробіологічного аналізу з їхніх тіл і хеліцер та зразки отрути, яку вважали сильною антимікробною речовиною.

Які результати отримали?

Вчені виявили величезну кількість різних бактерій, що живуть з павуками, і навіть в їхній отруті. Усього у представників трьох павуків знайшли бактерії 11 родів, з найбільшою кількістю на хеліцерах. 22 види з них були виявлені лише на S. nobilis, із них 12 потенційно несуть загрозу для здоров’я людини. Частина цих бактерій, як з’ясувалося, є доволі стійкими до антибіотиків. Такі людські патогени як Pseudomonas putida, Staphylococcus capitis та Staphylococcus edaphicus були нечутливими загалом до трьох антибактеріальних препаратів. Це означає, що не настільки страшною є отрута павука, як його бактерії. З іншого боку, всі ці мікроорганізми від S. nobilis все ще помирають від поширеного антибіотика ципрофлоксацину. Як довго це триватиме, враховуючи швидкі темпи поширення антибіотикорезистентності, невідомо.

Проте наявність у павуків небезпечних бактерій не означає, що варто їх боятися. Все ж більшість з них, особливо в нашому регіоні, навіть не здатна прокусити шкіру.