Паразити волосатики позбулися третини властивих тваринам генів

Представники волосатиків — схожих на червів паразитичих тварин, які відомі здатністю контролювати поведінку хазяїнів — втратили у процесі еволюції третину властивих усім тваринам генів. На це вказує генетичне дослідження американських і данських вчених у журналі Current Biology.

Два дорослі волосатики Gordionus violaceus. Gonzalo Giribet

Два дорослі волосатики Gordionus violaceus. Gonzalo Giribet

Що за волосатики?

Волосатики, відомі ще як кінський волос чи Гордієві черви (Nematomorpha) — це тип тварин, які на личинковій стадії паразитують в організмі членистоногих, але дорослими вільно живуть у водоймі. Ті, що паразитують у наземних тваринах, відомі здатністю маніпулювати поведінкою хазяїна: вони змушують його тягнутися до води та застрибувати у неї, де самі помруть, але паразит отримає можливість вийти у потрібну йому для життя воду. Волосатики значною мірою невивчені, тож науковці Гарвардського університету та Копенгагенського університету вирішили дослідити їхній геном. Вони обрали для цього прісноводного Acutogordius australiensis та Nectonema munidae, який є одним із усього кількох морських видів волосатиків.

Дорослий прісноводний волосатик на руці дослідника. Bruno de Medeiros / Science X / Youtube

Що з тваринними генами волосатиків?

Дослідники відмітили, що обидва види волосатиків мають відносно мало генів як для тварин. Однак дивніше те, що у них відсутні близько 30 відсотків генів, які універсальні для всіх груп тварин. Найбільше вони стосувалися формування клітинами війок та джгутиків. Це пояснює, чому дотепер у волосатиків не знаходили клітин із цими структурами.

Оскільки і в прісноводних, і в морських волосатиків однаково немає цієї частини геному, це вказує, що втрата відбулася дуже давно ще у їхнього спільного предка. Паразити часто позбуваються у ході еволюції непотрібних їм генів, покладаючися на організм хазяїна. Але чи саме це відбулося з волосатиками, або ж навпаки, втрата генів зробила з них паразитів — покажуть наступні дослідження.