Зібрана полосканням слина вказала на ризик серцево-судинних хвороб у молодих дорослих

Зібрана завдяки ополіскуванню ротової порожнини слина виявилася придатна для визначення ризику серцево-судинних захворювань у молодих дорослих людей. Досліди канадських вчених свідчать, що вищий показник у слині маркерів запалення корелює із порушенням розширення судин — одним із факторів ризику серцево-судинних хвороб, про що йдеться у журналі Frontiers in Oral Health.

GIPHY

GIPHY

Як запалення у роті може бути пов'язане зі здоров'ям серця?

Періодонтит — запалення сполучних тканин навколо зуба — вже пов'язували з серцево-судинними захворюваннями у людей. Припускають, що за цим стоїть проникнення бактерій та факторів запалення до системного кровообігу, чому сприяє густа мережа кровоносних судин періодонту. Між тим, періодонтиту часто передує непомітне запалення, і вчені Університету Макмастера зацікавилися, чи може ця незначна патологія у на перший погляд здорових дорослих людей теж передбачати ризик розвитку серцево-судинних хвороб. Щоб відповісти на це питання, вчені попросили 28 добровольців віком 18-30 років пополоскати протягом 30 секунд рот сольовим розчином, який відтак забрали на лабораторне вивчення. Після цього, учасники пройшли ретельне обстеження здоров'я серця та судин.

Що показало дослідження?

Як з'ясувалося, підвищена концентрація у слині імунних клітин, які вказують на запалення, супроводжується нижчим показником розширення судин кров'яним потоком. Цей показник є вагомим фактором ризику таких хвороб як інфаркт міокарда та інсульт, вказуючи на порушення функціональності судинних стінок. Імовірно, запальні процеси, що переходять із періодонту до системного кровотоку, перешкоджають клітинам кровоносних судин виробляти оксид азоту — сполуку, яка забезпечує розширення судин.

Таким чином, результати вказують на важливість підтримання оральної гігієни для здоров'я серцево-судинної системи, а також на можливість раннього виявлення факторів ризику серцевих хвороб за простим аналізом слини. Водночас це невелике дослідження, тож воно вимагає наступних перевірок на більшій кількості учасників.